Do bitwy zostało -300 dni.
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana
Samorząd Województwa Mazowieckiego
Urząd Miasta Mława
NOVAGO
 Bitwa 2011 - Aktualności
   Delegacja z Mławy na Święcie Brygady w Bartoszycach
Delegacja z Mławy, z Przewodniczącym Rady Miasta Mława, Krzysztofem Wasiłowskim na czele, uczestniczyła w tegorocznym Świecie Brygady w Bartoszycach.
20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana kilka dni temu brała udział w oficjalnych uroczystościach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Mławie, wystawiając Kompanię Honorową oraz dwa pododdziały.
Brygada przejęła tradycje oraz kultywuje pamięć żołnierzy 20. Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą we wrześniu 1939 roku. Podczas święta kilkakrotnie były podkreślane związki Mławy i Bartoszyc. Po raz kolejny dowódca brygady płk dypl. Wojciech Dobrzyń, wspominał o wsparciu społeczeństwa naszego miasta, które ufundowało sztandar brygady. Był także pod wrażeniem jakie zrobiła na nim samym oraz żołnierzach, inscenizacja nalotu oraz rekonstrukcja bitwy. gucci outlet | replica mulberry bags
Mławska delegacja corocznie uczestniczy w Święcie Brygady, podczas którego wręczane są awanse na wyższe stopnie wojskowe, nominacje, nagrody, podziękowania. Po defiladzie żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej WP zaprezentowali się w musztrze paradnej. Wrażenie na zgromadzonych zrobił dynamiczny pokaz z udziałem sprzętu wojskowego oraz służb specjalnych pn. „odbicie rannego”.
Za kilka dni kilkudziesięciu żołnierzy z Bartoszyc kolejny już raz, uda się na misję do Afganistanu w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
APD
Galeria zdjęć:
Data wpisu: 04-09-2011r. powrót   
 
   864 znicze dla 864 Obrońców
1 września br. w 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Mława oddała cześć swoim Obrońcom.
Mszę Świętą za Ojczyznę i w intencji obrońców Mławy w Kościele Świętej Trójcy uświetnił występ Mławskiej Orkiestry Dętej.
Przy jej akompaniamencie zapalono w Uniszkach Zawadzkich przy Pomniku Piechura 864 znicze - dla 864 żołnierzy poległych pod Mławą.
Przemawiali: Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna, Jan Warecki oraz Poseł na Sejm RP, Mirosław Koźlakiewicz.
Burmistrz Miasta Mława uhonorował mławskich kombatantów medalem „Zasłużony dla Miasta Mława”. Medale otrzymali:

 • Zygmunt Żerański - Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych;
 • Kazimierz Sobczyński – Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych;
 • Antoni Słabek - Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych;
 • Jan Kamionka - Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych
 • Alina Koczkowska - Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych
 • Roman Chołuj - Przewodniczący Stowarzyszenia Kombatantów Armii Krajowej;
 • Albin Olszewski - Zastępca Przewodniczącego Stowarzyszenia Kombatantów Armii Krajowej;
 • Zygmunt Wtulich - Stowarzyszenie Kombatantów Armii Krajowej;
 • Tadeusz Pichola - Stowarzyszenie Kombatantów Armii Krajowej;
 • Bolesław Szymański - Stowarzyszenie Kombatantów Armii Krajowej;
 • Kazimierz Czaplicki - Stowarzyszenie Kombatantów Armii Krajowej;
 • Tadeusz Jasiński – Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej;
 • Kazimierz Olszewski - Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej;
 • Ryszard Iwański - Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej;
 • Alicja Rachocka – Związek Sybiraków.
 • replica rolex replica handbags rolex replica

Wartę honorową pełnili rekonstruktorzy (z synami) z 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiehy.
Kilkudniowe obchody rocznicy września 1939 roku dobiegły końca. Budowanie pozycji na polu bitwy, nalot bombowy na Mławę, rekonstrukcja Bitwy pod Mławą, koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego, koncert zespołu Zayazd… aby oddać hołd.
APD
Załączniki:
Galeria zdjęć:
Data wpisu: 04-09-2011r. powrót   
 
   Bitwa pod Mławą na obrazie
Jeszcze przez tydzień można oglądać obraz Piotra Gagana, artysty malarza z Hajnówki zainspirowanego scenami z mławskiej bitwy.
Po raz pierwszy obraz wystawiony był w Sali Papieskiej 1 września, potem „pojechał” do Uniszek na oficjalne uroczystości 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przez najbliższy tydzień zostanie w Mławie w Sali Papieskiej Muzeum.
Obraz powstał z emocji jakie wzbudziło uczestnictwo w ubiegłorocznej rekonstrukcji. Pan Piotr podjął decyzję o uwiecznieniu swoich przeżyć na płótnie.
APD
Załączniki:
Data wpisu: 04-09-2011r. powrót   
 
   Bitwa mławska uwieczniona na płótnie
Przed oficjalnymi uroczystościami 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zapraszamy na ekspozycję obrazu zainspirowanego scenami z mławskiej bitwy, autorstwa Piotra Gagana, artysty malarza z Hajnówki.
Pan Piotr uczestnicząc w rekonstrukcji rok temu, podjął decyzję o uwiecznieniu swoich emocji na płótnie. Obraz po raz pierwszy zostanie pokazany w Mławie, 1 września (czwartek) o godz. 17.00 w Sali Papieskiej Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.
Pokaz swojego obrazu, pan Piotr wzbogaci autorskim wykonaniem piosenek Bułata Okudżawy.
W imieniu artysty malarza - zapraszamy!
APD

zdj. http://www.gagan.softas.pl/
Data wpisu: 31-08-2011r. powrót   
 
   Jutro 1 września, reportaż z rekonstrukcji bitwy w TVP 2
Zapraszamy do obejrzenia reportażu z Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą w programie 2 Telewizji Polskiej, w magazynie „Pytanie na Śniadanie”,  jutro - 1 września, pomiędzy godz. 8.30 a 10.30.

Materiał po emisji dostępny będzie na stronie:
http://www.tvp.pl/styl-zycia/magazyny-sniadaniowe/pytanie-na-sniadanie
Data wpisu: 31-08-2011r. powrót   
 
   Piątkowe uroczytości bitewne na stronie www
Nie mogłeś uczestniczyć w inscenizacji nalotu bombowego na Mławę, a chcesz zobaczyć on line? Pod adresem http://www.mlawa.pl/baners.php?idr=89 masz taką możliwość.

Oficjalne uroczystości oraz inscenizacja nalotu bombowego na Mławę - teatralne widowisko uliczne –„Mazowiecki Retro Świat Miasta Pogranicza” , który był zaprezentowany przez Miejski Dom Kultury oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej Mława w piątek (26 sierpnia) są transmitowane bezpośrednio na stronie internetowej.
Materiał będzie dostępny dla internautów przez tydzień (do 7 września).
W rzeczywistym czasie, w piątek, 26 sierpnia transmisję na żywo obejrzało ponad 4 tysiące internautów.
Zapraszamy do obejrzenia!
Data wpisu: 31-08-2011r. powrót   
 
   IV Rekonstrukcja bitwy pod Mławą za nami

Około 50 tysięcy widzów obejrzało IV Rekonstrukcję bitwy pod Mławą, która odbyła się w sobotę 27 sierpnia b.r. Dzień wcześniej mławianie i gości z całej Polski wzięli udział w rozpoczęciu oficjalnych obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji obejrzeli widowisko teatralne: „Mazowiecki Retro Świat Miasta Pogranicza – Nalot Bombowy na Mławę".

Stare samochody i rowery, bicykle i trycykle z gracją sunęły ulicami Mławy. Kobiety, mężczyźni i dzieci ubrani w stroje z epoki odgrywali role mieszkańców przedwojennej Mławy, ludzi różnej nacji i różnego stanu. Całość ilustrowała niezwykła muzyka i nastrój jak z przedwojennego filmu. Do czasu, gdy na mławskim niebie nie pojawiły się samoloty ze swastykami wymalowanymi na skrzydłach. Wówczas wybuchy bomb, płacz i krzyki zdominowały inne odgłosy . W finale przedstawienia rekonstruktorzy powstali do nowego życia w wolnej Polsce i wspólnie z Burmistrzem Mławy Sławomirem Kowalewskim, gośćmi oraz widzami spektaklu przemaszerowali do parku. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego postawili symboliczne znicze żołnierzom broniącym reduty mławskiej, a potem wysłuchali koncertu Orkiestry i Solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tak wyglądał pierwszy dzień obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej w naszym mieście.
Drugiego dnia – w sobotę 27 sierpnia na pole bitwy pod Mławą dotarło około 50 tysięcy widzów. Rekonstrukcja wydarzeń z linii frontu 1939, wymagała w tym roku od odtwórców ról żołnierzy polskich i niemieckich jeszcze większego wysiłku i poświęcania. Trzydziestostopniowy upał właśnie im dał się najbardziej we znaki. Niespełna dwugodzinne widowisko wzbogacił w tym roku pokaz trzech samolotów. Widzowie mogli obejrzeć militaria z epoki: czołgi, samochody opancerzone, działa. W widowisku zaprezentowało się blisko 300 rekonstruktorów, żołnierzy i ludności cywilnej. Inscenizacji towarzyszył piknik militarny i pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego.
Wydanych zostało ponad 80 akredytacji reporterskich. Zdjęcia i relacje z rekonstrukcji pojawiły się w wielu gazetach ogólnopolskich, na wielu stronach internetowych, w telewizji, w audycjach radiowych.
mg

Data wpisu: 31-08-2011r. powrót   
 
   Podziękowania Burmistrza Miasta Mława

Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej i IV Rekonstrukcji bitwy pod Mławą. Zaangażowanie wielu służb, instytucji i osób prywatnych, a także wsparcie sponsorów sprawiają, że z roku na rok rośnie ranga naszego widowiska. Satysfakcję daje fakt, że wspólnie osiągamy cel – pielęgnujemy pamięć o Tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny na naszej ziemi, pod Mławą.


Sławomir Kowalewski
Burmistrz Miasta Mława

Galeria zdjęć:
fot. Marcin Breński
Data wpisu: 31-08-2011r. powrót   
 
   IV rekonstrukcja - linki do reportaży, fotorelacji

Informacje, fotorelacje z IV Rekonstrukcji  Bitwy pod Mławą.
Zachęcamy do obejrzenia.

http://kontakt24.tvn.pl/temat,bitwa-pod-mlawa-72-lata-pozniej,136275.html

http://www.tvn24.pl/13386,2460153,0,0,1,0,rekonstrukcja-bitwy-pod-mlawa,rekonstrukcja-bitwy-pod-mlawa,galeria.html

http://tnij.org/mlawa_1939

http://tnij.org/mlawa_1939_kolor

http://wyborcza.pl/1,91446,10185419,IV__rekonstrukcja_bitwy_pod_Mlawa.html

 http://www.1939.pl/rekonstrukcje-historyczne-katalog/rekonstrukcja-2011-bitwa-pod-mlawa-1939/index.html

http://stooq.pl/n/?f=503844

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/542286,kolejna_rekonstrukcja_historyczna_tym_razem_bitwy_pod_mlawa_zdjecia.html

http://www.rp.pl/artykul/9131,706810-W-sobote-rekonstrukcja-bitwy-pod-Mlawa.html

http://www.mazovia.pl/z-regionu/art,947,rekonstrukcja-bitwy-pod-mlawa.html

http://dobroni.pl/rekonstrukcje,rekonstrukcja-bitwy-pod-mlawa-2011-fotorelacja,8056

http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,trailer-filmu-z-rekonstrukcji-mlawskiej-2011,8061

http://dobroni.pl/rekonstrukcja-zdjecia,84627

http://piotraugustyniak.com/bitwa-pod-mlawa-rekonstrukcja-2011/

http://kuriermlawski.pl/65966,72-rocznica-wybuchu-II-wojny-swiatowej-oficjalne-uroczystosci-w-Mlawie.html

http://kuriermlawski.pl/65970,Nalot-bombowy-na-Mlawe-zobacz-zdjecia.html

http://kuriermlawski.pl/66023,UNISZKI-ZAWADZKIE-Tlumy-na-pikniku-militarnym-na-przedpolach-mlawskiej-bitwy.html

http://kuriermlawski.pl/66036,Bitwa-pod-Mlawa-zobacz-zdjecia.html

http://mlawainfo.pl/?p=1088

http://mlawainfo.pl/?p=1099

http://mlawainfo.pl/?p=1115

http://dzieje.pl/content/rekonstrukcja-bitwy-pod-m%C5%82aw%C4%85

Załączniki:
Data wpisu: 28-08-2011r. powrót   
 
   O Mławie po rosyjsku
W blogu na www.livejournal.com zamieściłem swój artykuł o bitwie Mławskiej we wrześniu 1939 r.

Tu jest link: http://melnikau1980.livejournal.com/24939.html

Zapraszam do obejrzenia.

Ihar Melnikau

żródło: dobroni.pl
Data wpisu: 27-08-2011r. powrót   
 
   Niespodzianka dla internautów
Jeżeli nie możesz uczestniczyć w inscenizacji Bitwy pod Mławą, a chcesz ją zobaczyć na żywo on line, będziesz miał taką możliwość.
Oficjalne uroczystości w piątek (26 sierpnia) będą transmitowane bezpośrednio na naszej stronie internetowej www.mlawa.pl. w rzeczywistym czasie.


W programie od godz. 17.00

Oficjalne uroczystości 72. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
 • Przyjęcie meldunku
 • Przemówienia okolicznościowe
 • Apel Pamięci
 • Modlitwa za zmarłych
 • Salwa Honorowa
 • Defilada pododdziałów
Teatralne widowisko uliczne –„Mazowiecki Retro Świat Miasta Pogranicza – Nalot Bombowy na Mławę".

Jeżeli nie możesz przyjść na Rynek, zachęcamy do obejrzenia inscenizacji w Internecie

Kliknij link do strony, na której będzie bezpośrednia teletransmisja: www.mlawa.pl

Data wpisu: 25-08-2011r. powrót   
 
   MŁAWA 2011 KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY NR 3
Ponieważ nieuchronnie zbliża się mławska inscenizacja chciałbym przekazać wszystkim zainteresowanym ostatnie informacje techniczne z nią związane.

Wszystkie pytania związane z wątpliwościami dotyczącymi noclegów i wyżywienia proszę kierować pod adresem kolegi Marcina Dominiaka (tel. 607316298).

Natomiast pragnę kolegów rekonstruktorów poinformować iż cała „strona niemiecka” noclegi ma zapewnione w szkole podstawowej w Uniszkach Zawadzkich 24, a „strona polska” w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Mławie (basen miejski) przy ul. Kopernika 38.

Osoby odpowiedzialne za informacje dotyczące w/w spraw będą do dyspozycji przyjeżdżających w obydwu obiektach.

Przewidywane wyżywienie to obiadokolacja w piątek (26.08.) ok. godz. 20.00 oraz śniadanie w sobotę (27.08.) o godz. 8.30 oraz "grochówka" na polu bitwy przed inscenizacją.  Wszystkie posiłki będą dostępne w miejscach zakwaterowania.

W piątek ok. godz. 21.00 zaplanowana jest odprawa dowódców grup w szkole podstawowej w Uniszkach Zawadzkich 24.

Planowany rozkład dnia w sobotę 27.08.2011 wygląda następująco;
 • godz. 8.30 śniadanie w miejscach zakwaterowania,
 • w godz. 10.30-10.45 obecność wszystkich rekonstruktorów na polu inscenizacji w Uniszkach Zawadzkich,
 • godz. 11.00 próba inscenizacji dla wszystkich uczestników,
 • godz. 13.00 obiad dla rekonstruktorów na polu inscenizacji,
 • godz. 14.30 gotowość wszystkich uczestników,
 • godz. 15.00 rozpoczęcie inscenizacji Mława 2011.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę kierować zapytania pod adresem kol.Marcina Dominiaka lub do mnie tj. Wiesława Olczaka ( tel. 883435224).

Komendant „Mława 2011”
Wiesław Olczak
Data wpisu: 25-08-2011r. powrót   
 
   „ Kurier z Pola Bitwy” w dzisiejszym numerze „Nowego Kuriera Mławskiego”
 Zachęcamy Państwa do lektury „Kuriera z Pola Bitwy”, dodatku „Nowego Kuriera Mławskiego” który od środy 24 sierpnia b.r. jest do kupienia w punktach sprzedaży prasy. To specjalne, cykliczne wydawnictwo towarzyszy wszystkim edycjom Rekonstrukcji bitwy pod Mławą. Do tego numeru wywiadu udzielił Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, a na pytanie: dlaczego wspieram rekonstrukcję? odpowiedzieli: poseł na Sejm RP Mirosław Koźlakiewicz, przewodniczący komisji budżetu i finansów Samorządu Województwa Mazowieckiego (także Skarbnik Mławy) – Henryk Antczak oraz Starosta Mławski – Włodzimierz Wojnarowski.
mg
Data wpisu: 24-08-2011r. powrót   
 
   Na polu bitwy pod Mławą powstaje scenografia
Przed nami IV rekonstrukcja bitwy pod Mławą – dwudniowe widowisko historyczne, nazywane przez rekonstruktorów związanych z Fundacją Polonia Militaris – najlepszym widowiskiem historycznym w Polsce i jedynym organizowanym w oparciu o oryginalne fortyfikacje, bunkry z 1939 roku. Od 23.08 tworzona jest scenografia na polu bitwy (przy drodze krajowej nr 7 na wysokości Uniszek Zawadzkich). Rekonstruktorzy z 79 p.p. budują wioskę, a członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 40 p.p. z Żyrardowa od dziś (24.08) będą odnawiać okopy.
Przypominamy: w piątek - 26.08 - nalot bombowy w centrum Mławy. W sobotę 27.08 od 10.00 na polu bitwy pod Mławą - piknik militarny i REKONSTRUKCJA BITWY POD MŁAWĄ, 4 dni walk przedstawione w dynamicznym widowisku z udziałem 350 rekonstruktorów.
mg
Data wpisu: 24-08-2011r. powrót   
 
   Asysta wojskowa
26 sierpnia w piątek, w trakcie uroczystości 72. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej asystę wojskową zapewnią nam w tym roku:
 • Kompania Honorowa 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej
 • 2 Pododdziały 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej z Morąga
 • Kompania Reprezentacyjna Policji Garnizon Mazowiecki
 • Orkiestra Garnizonowa z Giżycka
Data wpisu: 24-08-2011r. powrót   
 
   Zapłoną znicze...
W dniu 26 sierpnia (piątek) przed oficjalnymi uroczystościami 72. rocznicy Bitwy pod Mławą, przez mławskich harcerzy zostaną zapalone znicze w miejscach pamięci narodowej, martyrologii i męczeństwa oraz na grobach żołnierskich i harcerskich oraz członków organizacji konspiracyjnych na terenie. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Mławy do przyłączenia do inicjatywy uczczenia pamięci ofiar II wojny światowej.

Znicze zapłoną w następujących miejscach:

 • Muzeum Żołnierzy Września (Uniszki Zawadzkie)
 • Pomnik Grób więźniów obozu na Kalkówce
 • Kopiec Powstańców Styczniowych (skrzyżowanie ul. Sienkiewicza i Powstańców Styczniowych)
 • Pomnik Głaz Obrońców Mławy (Żwirki obok Cechu)
 • Grób Zamordowanych Żydów (skrzyżowanie ul. Płocka i Powstańców Styczniowych)
 • Kopiec Kościuszki (Wólka ul. Kościuszki)
 • Pomnik Marszałka J. Piłsudskiego (Park Miejski)
 • Dąb Niepodległości (Park Miejski)
 • Tablica ku czci harcerek z „Murów” (kościół na Wólce)
 • Pomnik zmarłych i pomordowanych nauczycieli (Żeromskiego)
 • Tablica poświecona harcerzom (budynek muzeum)
 • Tablica poświęcona ofiarom Oświęcimia (ul. Narutowicza)
 • Tablica poświęcona Tadeuszowi Kościuszko (fronton kościoła Św.Trójcy)
 • Tablica poświęcona powieszonym nauczycielom (ul. Chrobrego)
 • Tablica poświęcona członkom POW-uczniom L.O.(budynek L.O.)

Cmentarz Św. Wawrzyńca

 • Kwatera Żołnierzy Września
 • Kwatera członków POW w 1918r.
 • Groby dhów M. Kowalewskiego i ST. Nowakowskiego k-tów Harc. Pog. Wojskowego
 • Symboliczny Grób Katyński
 • Symboliczny Grób Sybiraków
 • Symboliczny Grób Członków Organizacji Podziemia
 • Grób Zamordowanych nauczycieli członków AK
 • Grób żołnierzy z okresu 1929r.
 • Grób H.K. Sokolskiego

Cmentarz na Wólce

 • Kwatera Żołnierzy Września
 • Grób członków BH i AK- harcerzy oraz groby samb. dhow A. Koronowskiego i J. Mandycia
Data wpisu: 23-08-2011r. powrót   
 
   W Kampusie mówili o rekonstrukcji

Akademickie Radio Kampus 97,1 fm w audycji "Klimat Popołudnia", w czwartek 18 sierpnia b.r. wyemitowało ciekawy materiał na temat bitwy pod Mława oraz organizowanej po raz czwarty rekonstrukcji. Audycja dostępna jest poniżej w pliku do pobrania.

mg

Data wpisu: 19-08-2011r. powrót   
 
   Rekonstrukcja bitwy pod Mławą w „Gazecie Wyborczej”
Patron medialny IV Rekonstrukcji bitwy pod Mławą – „Gazeta Wyborcza” przygotowuje czterostronicową wkładkę gazetową.
Ukaże się ona w piątek 26 sierpnia b.r. jako dodatek płockiej „Gazety Wyborczej” poświęcony Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Wkładka będzie dostępna na terenie całego północnego Mazowsza wraz z „Wyborczą”. W powiecie mławskim gazetę tę tradycyjnie otrzymają osoby, które kupią „Głos Mławy”. Kolekcjonerskie egzemplarze będą czekały dla hobbystów w punkach informacyjnych: 26 sierpnia – w mławskim ratuszu, a 27 sierpnia – na polu Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą.
mg
Data wpisu: 18-08-2011r. powrót   
 
   O rekonstrukcji w radiu Kampus

W czwartek 18 sierpnia 2011 r.  w programie "Klimat Popołudnia" radio Kampus (97,1 FM)  wyemituje materiał o Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Zachęcamy do słuchania, także przez internet: http://radiokampus.waw.pl/

mg

Data wpisu: 18-08-2011r. powrót   
 
   KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY NR 2
Zbliżający się wielkimi krokami termin kolejnej inscenizacji w Mławie, skłania do przekazania wszystkim zainteresowanym, kolejnych informacji z nią związanych.
W pierwszej kolejności chciałbym poinformować kolegów rekonstruktorów, iż w tym roku nocleg oraz wydawanie posiłków dla uczestników, odbywać się będą w szkole w Uniszkach Zawadzkich. Kolejną sprawą jest kwestia umundurowania i wyposażenia „strony polskiej”. Otóż preferowane jest umundurowanie letnie polowe (drelich) oraz wyposażenie zgodne z obowiązującym żołnierzy W.P. na dzień 01.09.1939r. odpowiednim dla rodzaju broni który dana grupa odtwarza. Koledzy odtwarzający „stronę niemiecką” wytyczne w/w kwestii otrzymali w oddzielnym komunikacie (ukazał się wcześniej w portalu „Do broni”). W bieżącym roku rozliczenie kosztów dojazdu uczestników będzie następowało w formie gotówkowej. W tegorocznej inscenizacji „Mława 2011” udział wezmą następujące grupy odtwarzające W.P. :
 • - G.R.H. „79 pułku piechoty”
 • - S.H. „Pionierzy 40 pułku piechoty Dzieci Lwowskich”
 • - S.H. „Na Posterunku”
 • - S.R.H. „ 65 pułku piechoty Marienburg”
 • - G.R.H. „ L.O.W.”
 • - G.R.H. „58 pułku piechoty”
 • - G.R.H. „4 pułku piechoty Legionów”
 • - S.R.H. „51 pułku piechoty”
 • - G.R. „Salamandra”
 • - M.G.R.H. „II/18 pułku piechoty”
 • - G.R.H. „11 pułku ułanów Legionowych”
 • - S.R.H. „Wrzesień 39”
 • - G.R.H. „Kampinos”
 • - S.L.G.R.H. „Front”
 • - G.R.H. „10 pułku piechoty”
 • oraz odtwarzająca ludność cywilną G.R.H.L.C. „Mława”.
Wszyscy szefowie grup które biorą udział w inscenizacji, proszeni są o zgłaszanie terminów przyjazdu osób będących uczestnikami imprezy do kolegi Marcina Dominiaka (dane kontaktowe w komunikacie nr.1) w jak najkrótszym terminie. Kolejne informacje dotyczące szczegółów organizacyjnych zostaną przekazane wkrótce.
Wiesław Olczak
Komendant „Mława 2011”
Data wpisu: 17-08-2011r. powrót   
 
   Autobusy na uroczystości bitewne
Dzięki uprzejmości PKS Mława na uroczystości bitewne będą kursowały autobusy.

26 sierpnia (piątek) na uroczystości w Centrum Miasta:
autobusy z Wólki (przystanek przy Kościele) – Dworzec PKS - godz. 10.00, 15.00 oraz 16.00

27 sierpnia (sobota) na pole bitwy w Uniszkach Zawadzkich:
od godziny 10.00 sprzed Miejskiego Domu Kultury (Stary Rynek 13) oraz Wólki (przystanek przy Kościele). Komunikacja będzie dostępna w zależności od potrzeb. Ostatni kurs przed rekonstrukcją jest planowany na godzinę 14.00.

Powrotne autokary będą kursować od zakończenia uroczystości zarówno jednego dnia i drugiego do rozwiezienia wszystkich chętnych.

Zachęcamy do korzystania z transportu zbiorowego.
Data wpisu: 16-08-2011r. powrót   
 
   Promocja monety okolicznościowej 2 zł Nordic Gold „Mława”
Promocja monety 2 zł z serii Miasta w Polsce „Mława” zostanie najprawdopodobniej przeprowadzona przez przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego podczas pikniku militarnego na mławskim rynku w piątek 26 sierpnia 2011 r.

Rozpocznie się o godz. 12.00 przemówieniem Członka Zarządu NBP oraz Burmistrza Miasta Mława - Sławomira Kowalewskiego.
Po zakończeniu oficjalnej uroczystości ok. godz. 12.30 w stoisku NBP zaplanowano m. in.:

 • zamianę monet 2 zł NG – "Mława",
 • quiz z nagrodami z wiedzy o Europejskim Banku Centralnym oraz Komisji Europejskiej.

Dostępne będą również :

 • infokioski w których zamieszczone będą informacje: o monetach kolekcjonerskich NBP oraz działalności NBP.
 • baner z banknotami o nominałach 200, 100, 50 pln z możliwością zrobienia sobie zdjęcia przez odwiedzających.
 • gablota, w której prezentowany będzie awers i rewers monety 2 zł Nordic Gold „Mława”.
 • stoisko czynne będzie w godz. od 12.30 do 17.00.

Mławska 2 - złotówka wykonana zostanie w 800 tysiącach sztuk ze stopu miedzi, aluminium, cynku i cyny, który nosi nazwę Nordic Gold z serii Miasta w Polsce. Celem serii jest upamiętnienie polskich miast. W tym roku na monetach tej serii, które zostaną wybite w Mennicy Polskiej S.A. w Warszawie, pojawią się: Gdynia, Łódź, Mława, a także klasztor Paulinów na Skałce w Krakowie, klasztor Franciszkanów w Kaliszu oraz klasztor Franciszkanów w Poznaniu.
APD
Data wpisu: 10-08-2011r. powrót   
 
   Utrudnienia w ruchu w trakcie uroczystości
W związku z organizacją uroczystości związanych z IV Rekonstrukcją Bitwy pod Mławą będą zamknięte dla ruchu kołowego następujące ulice:
 • w dniu 25 sierpnia (czwartek) - Stary Rynek od strony MDK
 • w dniu 26 sierpnia (piątek) - Stary Rynek (wokół rynku), Chrobrego, 3 Maja, Spichrzowa, cześć ulicy Płockiej (od Spichrzowej do Szewskiej), ulica 18 Stycznia (do Placu 1 Maja)
Za utrudnienia przepraszamy
Data wpisu: 09-08-2011r. powrót   
 
   Jak dokładnie przebiegała ta bitwa…
Urząd Miasta nawiązał promocyjną współpracę z wydawnictwem WielkieBitwy.pl. Wydawnictwo podjęło się wyjątkowego zadania, którego ideą jest przedstawienie – zwłaszcza młodemu pokoleniu – historii w taki sposób, aby najłatwiej ją można było zrozumieć.

Seria wydawnicza , jak czytamy na stronie internetowej wydawnictwa - "Zobaczyć Historię - Bitwy Oręża Polskiego" to innowacyjny sposób prezentacji wydarzeń historycznych jakimi są bitwy. Połączenie zawartego w książce - rozszerzonego o tło historyczne - tradycyjnego opisu bitwy z jej komputerową animacją, stanowi kompletny materiał pozwala jacy na zapoznanie się z jej przebiegiem. Od teraz będzie można nie tylko przeczytać, ale także zobaczyć przebieg bitwy i uzyskać odpowiedź na pytanie: Jak dokładnie przebiegała ta bitwa ... Podstawowym założeniem animacji jest możliwie szczegółowa prezentacja ruchu wszystkich jednostek biorących udział w bitwie, na każdym jej etapie, odtworzona na podstawie dostępnych naukowych opracowań historycznych lub najbardziej prawdopodobnych koncepcji związanych z przebiegiem danego fragmentu bitwy. Animacja przebiegu bitwy jest wzbogacona komentarzem lektora, który opisując wydarzenia zwraca szczególną uwagę na ważne epizody starcia lub jego kluczowe momenty. Dodatkowo animacja zawiera interaktywne elementy dostarczające szczegółowych danych o poszczególnych oddziałach lub obiektach. W menu płyty dostępne są także m. in. informacje uzupełniające o walczących stronach, statystyki oraz - w niektórych przypadkach - materiały zdjęciowe związane z bitwą. W ramach serii "Zobaczyć Historię - Bitwy Oręża Polskiego" prezentowane będą bitwy z różnych epok historycznych, których wielkość wynika z wielu przyczyn, w szczególności z ich znaczenia dla losów Polski lub sztuki wojennej.

Jako pierwszą dyspozycji oddana została książka wraz z płytą poświęcona bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku.
Drugą bitwą animacyjną w serii Zobaczyć Historię - Bitwy Oręża Polskiego" będzie… Bitwa pod Mławą. W planach wydawniczych jest wydanie książki wraz z płytą poświęconej Bitwie pod Mławą w trzech częściach. Każda z części będzie zawierała animację około 24 godzin walk. Minuta po minucie zostanie odtworzonych w formie animacji 77 godzin walk, w których brało udział 7 dywizji piechoty, 1 dywizja pancerna i 3 brygady kawalerii.
Termin wydania publikacji uzależniony jest od postępu prac nad dosyć skomplikowaną techniką komputerową, zaangażowania w projekt ewentualnych sponsorów.
Pierwsza  prezentacja roboczej wersji bitwy pod Mławą odbędzie się na Pikniku Militarnym w dniu 27 sierpnia (sobota) na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich.
Już dziś zapraszamy!
APD
Data wpisu: 04-08-2011r. powrót   
 
   Na rekonstrukcję z namiotem
Informujemy, że istnieje możliwość ewentualnego noclegu podczas rekonstrukcji pod namiotem. Miejsce pod rozbicie namiotu zostały przygotowane na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, przy ul. Kopernika 38. Chętnych  prosimy o kontakt z MOSiR, tel. 23 655 15 71, e-mail: mosir@mosir.mlawa.pl. Zapewnione jest miejsce, toalety, prysznice, w pobliżu do dyspozycji dwie restauracje oraz basen miejski.
Data wpisu: 02-08-2011r. powrót   
 
   Poczta Polska bitewnie
Poczta Polska S.A. przygotowała na IV Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą specjalną ofertę promocyjną.
Dostępne będą nowe kartki pocztowe, znaczki pocztowe personalizowane (wizualizacje w załączeniu).
Udostępniona będzie także specjalna poczta rowerowa. Przewozu poczty rowerowej dokonają rekonstruktorzy z pododziału kolarzy z 11 Pułku Ułanów Legionowych. Korespondencja z pola bitwy zostanie upamiętniona okolicznościowym stemplem, znaczkiem, które uzupełnią istniejący datownik okolicznościowy.
APD

Data wpisu: 02-08-2011r. powrót   
 
   Udostępnią sprzęt wojskowy na bitwę
Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych wyraził zgodę na udostępnienie sprzętu wojskowego podczas IV Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. W dniu 26 sierpnia b.r. na Pikniku Militarnym dla zwiedzających udostępnione zostanie:
 • aparatownia łączności z batalionu dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych
 • pojazd saperski z podstawowym wyposażeniem z 2 pułku komunikacyjnego
 • wyposażenie indywidualne i broń strzelecka z 1 Brygady Logistycznej.
MB
Data wpisu: 29-07-2011r. powrót   
 
  
Data wpisu: 26-07-2011r. powrót   
 
   KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY NR. 1
W związku ze zbliżającym się terminem tegorocznej inscenizacji w Mławie, chcielibyśmy kolegom rekonstruktorom przekazać informacje, dotyczące spraw organizacyjnych związanych z tą imprezą. Stowarzyszenie Historyczne 'Pionierzy 40 pułku piechoty Dzieci Lwowskich' oraz G.R.H. '79 pułku piechoty' zostały uczynione odpowiedzialnymi za stronę rekonstrukcyjną tego przedsięwzięcia.

Wszystkie pytania związane z inscenizacją prosimy kierować do komendanta tj.personalnie do Wiesława Olczaka (odp. za nabór grup polskich) nr.tel. 883435224 lub mail; szpicber@op.pl, oraz w kwestiach organizacyjnych tzn. zakwaterowanie i wyżywienie itp. do Marcina Dominiaka (G.R.H.79 pp) nr.tel. 607316298 lub mail; mmmdom3@op.pl . Za nabór grup 'niemieckich' odpowiedzialnym jest Krzysztof 'Willi' Zawiliński.

Przewidujemy w tym roku udział ok. 70 osób po stronie polskiej (nie licząc GRHLC z Mławy) oraz ok.100 osób po stronie niemieckiej. Podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym, w inscenizacji wezmą udział przede wszystkim zaproszone przez organizatorów grupy rekonstrukcyjne. Na chwilę obecną jest już zapewniona pełna obsada rekonstruktorów jeśli chodzi o stronę polską. W sprawie strony niemieckiej proszę kontaktować się z K. Zawilińskim.
W tym roku powracamy do rozliczenia kosztów dojazdu uczestników w formie gotówkowej.

Ze względów organizacyjnych i scenariuszowych prosimy o stawienie się wszystkich uczestników inscenizacji na placu rekonstrukcji w Uniszkach Zawadzkich najpóźniej do godz.10.30 w sobotę 27.08.2011. Wszyscy ci którzy przyjadą w piątek będą mieli zapewniony nocleg i wyżywienie. Zapraszamy także do pomocy przy budowie umocnień tych którzy dotrą do Mławy wcześniej.

Wiesław Olczak
SH 'Pionierzy 40ppDL' (Komendant)
Data wpisu: 25-07-2011r. powrót   
 
   Patroni medialni bitwy 2011
Trwa zachęcanie przedstawicieli mediów do objęcia patronatem mławskich uroczystości.
Zależy nam na jak najszerszej promocji naszego przedsięwzięcia, wykraczającej poza granice naszego miasta, powiatu, czy województwa.
Do tej pory swoją pomoc w rozpropagowaniu naszego przedsięwzięcia zadeklarowały następujące media:
TV Mława, Polska Agencja Prasowa, Gazeta Wyborcza, Tygodnik „Przegląd”, Tygodnik „Polska Zbrojna” (www.polska-zbrojna.pl), miesięcznik „Taktyka i Strategia”, Nowy Kurier Mławski, Głos Mławy, Gazeta Mławska, Radio Kampus.
Portale internetowe:
Portal Historii Ożywionej www.dobroni.pl , www.wojsko-polskie.pl, www.dzieje.pl - Portal historyczny, www.historia.org.pl, www.militis.pl, www.historyton.pol, www.naszamlawa.pl.
Data wpisu: 22-07-2011r. powrót   
 
   Prośba o wsparcie finansowe uroczystości
Szanowni Państwo,

W 2011 po raz czwarty zostanie zorganizowane widowisko Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą.
Uroczystość, która porusza tysiące ludzi, przypomina o bohaterach walk sprzed ponad 70. lat, spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem, zarówno przez odbiorców widowiska jak i środki masowego przekazu.
Widowisko historyczne, odtworzone jako jedyne w Polsce na bazie istniejących fortyfikacji – bunkrów z 1939 roku w ostatni weekend sierpnia tego roku (26-27 sierpnia) zobaczy kilkadziesiąt tysięcy Polaków, zarówno na polu walki, jak i za pośrednictwem przekazu mediów.
Mławska rekonstrukcja przy swym rozmachu stawiana jest na pozycji jednej z największych w Europie rekonstrukcji z czasów II wojny światowej.
Organizacja tak potężnego widowiska wymaga zaangażowania wielu sił i środków, dlatego zachęcam Państwa do włączenia się czynnie w ten projekt. Bylibyśmy zaszczyceni, gdyby Państwo zdecydowali się na współudział w organizacji tej prestiżowej imprezy. Państwa wkład w to przedsięwzięcie jako sponsora będzie dla nas prawdziwym zaszczytem
Uprzejmie proszę o przyjęcie już dzisiaj zaproszenia oraz rozważenie propozycji.

Sławomir Kowalewski
Burmistrz Miasta Mława

Kontakt:
Wydział Promocji (ratusz pok. nr 1), tel. 23 654 56 80,
www.bitwa1939.mlawa.pl
e-mail: bitwa@mlawa.pl
Wpłat można dokonywać na konto:
Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie O/Mława
51 8213 0008 2003 0400 9999 0001
z dopiskiem „BITWA”
Data wpisu: 19-07-2011r. powrót   
 
   Akredytacje 2011 - na IV Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą
Redakcje, przedstawiciele mediów i wydawców, którzy chcą rejestrować IV Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą na zdjęciach lub filmach, proszeni są o przesyłanie wniosków w tej sprawie na adres: promocja@mlawa.pl. Dwudniowe akredytacje będą do odbioru w punkcie informacyjnym: 26 sierpnia b. r. – w mławskim ratuszu, 27 sierpnia – na polu Bitwy pod Mławą w Uniszkach Zawadzkich. Wcześniej do odbioru w Wydziale promocji – Urząd Miasta w Mławie, pokój nr 1.
We wniosku proszę podać:
• Imię i nazwisko,
• nazwą medium które Pan/Pani reprezentuje
• fotoreporter/operator kamery
• Będę wykonywał zdjęcia: 
   - 1 dnia uroczystości (centrum Mławy)  
   - 2 dnia uroczystości (rekonstrukcja Bitwy pod Młąwą) 
   - 1 i 2 drugiego dnia uroczystości
mg
Data wpisu: 01-07-2011r. powrót   
 
   Czterdziestu oficerów Wojska Polskiego na bitwie
Z wizytą historyczno – wojskową wybiera się do Mławy w okresie realizacji widowiska rekonstrukcyjnego,  grupa 40 oficerów Wojska Polskiego. Wizytę wspólnie z Urzędem Miasta organizuje Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Oficerowie przyjadą już 25 sierpnia (czwartek), w planie wstępnym wizyty jest zwiedzanie Pozycji Mławskiej, wizyta w obu mławskich muzeach – Juszkiewiczów i Ziemi Zawkrzeńskiej, uczestnictwo w oficjalnych uroczystościach w piątek oraz na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich w sobotniej rekonstrukcji. Oficerowie zobaczą także poligon Nowy Berlin i cmentarz niemiecki w Mławce.
Swoją obecność potwierdzili także rekonstruktorzy z  Białorusi. Zostały wysłane stosowne zaproszenia do Konsulatu z prośbą o wydanie wiz dla osób zainteresowanych uczestnictwem w naszej rekonstrukcji . Zaplanowano przyjazd kilku rekonstruktorów, których dziadkowie walczyli na naszych terenach.

Za portalem www.dobroni.pl przypominamy:
W wyniku powszechnej mobilizacji przeprowadzonej w końcu sierpnia 1939 r. w Wojsku Polskim znalazło się około 70 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Część Białorusinów zmobilizowana już była w marcu 1939 roku, a np. 20 Dywizja Piechoty walcząca pod Mławą określana była jako "Białoruska".
Dokumenty wskazują, że mobilizacja na ziemiach zamieszkałych przez ludność białoruską przebiegała dość sprawnie i nie nastręczała większych trudności niż w województwach centralnych.
Także podczas wojny z Niemcami Białorusini zachowywali się jak lojalni żołnierze i obywatele.
Polscy oficerowie w raportach podkreślali waleczność żołnierzy białoruskich we wszystkich bitwach kampanii wrześniowej.
Tam, gdzie dowództwo polskie po 17 września 1939 roku decydowało się na walkę z Armią Czerwoną, żołnierze Białorusini na ogół sumiennie wykonywali swój obowiązek.
Podczas kampanii wrześniowej zginęło od 7 do 8 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Kilkanaście tysięcy trafiło do niewoli niemieckiej lub radzieckiej.
Pamiętajmy, że dla Białorusinów II Wojna Światowa zaczęła się 1 września 1939 roku.
Data wpisu: 24-06-2011r. powrót   
 
   Bitewna kartka pocztowa 2012
Starania ze strony miasta zaowocowały sukcesem. Otrzymaliśmy potwierdzenie z Centrum Poczty Polskiej S.A. o uwzględnieniu w planach emisyjnych na 2012 rok naszego wniosku. Zaakceptowane zostało wydanie kartki pocztowej z nadrukiem opłaty pocztowej pod nazwa „Bitwa pod Mławą”. Termin wydania to wrzesień 2012 rok.
Przypominamy, iż w planach emisyjnych Narodowego Banku polskiego na ten rok znalazło się wydanie monety w serii „Miasta Polskie”, zostanie wyemitowana mławska moneta dwuzłotowa w ilości 800 tys. egzemplarzy.
apd
Data wpisu: 24-06-2011r. powrót   
 
  
Data wpisu: 22-06-2011r. powrót   
 
  
WIDOWISKO HISTORYCZNE
IV REKONSTRUKCJA BITWY POD MŁAWĄ21 sierpnia 2011r. (niedziela)

godz. 18.00 Sala na Piętrze Miejskiego Domu Kultury w Mławie

Casting do teatralnego widowiska ulicznego  "Mazowiecki Retro Świat Miasta Pogranicza – Nalot Bombowy na Mławę"

22- 25 sierpnia 2011r. (poniedziałek- czwartek)

MDK/ plener

Warsztaty teatralne przygotowujące do teatralnego widowiska ulicznego "Mazowiecki Retro Świat Miasta Pogranicza – Nalot Bombowy na Mławę"

od 24 sierpnia 2011 r.

pole bitwy pod Mława, Uniszki Zawadzkie
Obóz szkoleniowy dla grup rekonstrukcji historycznej polskiej i niemieckiej, przygotowanie pola bitwy (budowa pozycji obronnej)

26 sierpnia 2011 r. (piątek)

Centrum miasta Mławy

od 10.00 - Piknik militarny na mławskim rynku
 • pokazy dynamiczne zabytkowego i współczesnego sprzętu wojskowego
 • stoiska promocyjne Straży Granicznej, stoiska handlowe
godz. 17.00 – Oficjalne uroczystości 72. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
 • Przyjęcie meldunku
 • Przemówienia okolicznościowe
 • Apel Pamięci
 • Modlitwa za zmarłych
 • Salwa Honorowa
 • Defilada pododdziałów
 –Teatralne widowisko uliczne –„Mazowiecki Retro Świat Miasta Pogranicza – Nalot Bombowy na Mławę"

- Zapalenie symbolicznych zniczy w parku miejskim oraz w miejscach pamięci ofiar II wojny światowej w Mławie

– Koncert Orkiestry Koncertowej i Solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
na Estradzie w Parku Miejskim

Ogłoszenie wyników III Konkursu Plastycznego „Najpiękniejszy Polski Kwiat dla Obrońców Mławy”

27 sierpnia 2011 r. (sobota)

Pole Bitwy pod Mławą, Uniszki Zawadzkie

od godz. 10.00 – pokazy sprzętu wojskowego

godz. 15.00 - WIDOWISKO HISTORYCZNE - REKONSTRUKCJA BITWY POD MŁAWĄ


28 sierpnia 2011 r. (niedziela)

Estrada w Parku Miejskim

–godz. 19.00 – Ballady patriotyczne Koncert Lecha Makowieckiego i zespołu ZAYAZD na tle żywej scenografii Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej „Mława”


1 września 2011 r. (czwartek)

Kościół Świętej Trójcy
godz. 18.00 – Msza Święta za Ojczyznę i w intencji obrońców Mławy

Pomnik Piechura, Uniszki Zawadzkie przy trasie Nr 7
godz. 19.00 - Złożenie kwiatów pod Mauzoleum Żołnierzy Września
godz. 20.00 - Zapalenie 864 zniczy pod Pomnikiem Piechura upamiętniających ofiary Bitwy pod Mławą
Data wpisu: 22-06-2011r. powrót   
 
© 2008 Copyright www.bitwa1939.mlawa.pl All Rights Reserved.