Do bitwy zostało -300 dni.
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana
Samorząd Województwa Mazowieckiego
Urząd Miasta Mława
NOVAGO
 Bitwa 2016 - Aktualności
   Ziemia drżała od wybuchów
Niezwykła pirotechnika, wyczyny pilotów i pokaz szarży kawalerzystów najbardziej podobały się widzom IX Rekonstrukcji bitwy pod Mławą. Blisko 500 rekonstruktorów cywilnych i wojskowych wzięło udział w jednym z największych widowisk historycznych w Europie.

- Odtworzyliśmy te działania wojenne, które rzeczywiście miały tu miejsce: odwrót kompanii z Białut, zniszczenie tej kompanii, obronę pozycji. Widowisko zakończyliśmy sceną przedstawiającą jak pododdział specjalny dowodzony przez płk. Stanisława Ślesickiego odbiera z rąk niemieckich schron i przywraca go do pierwotnej postaci -  wyjaśnia Wojciech Zalewski, prezes Stowarzyszenia Patria Polonia odpowiedzialnego za organizację tegorocznego widowiska.

Na polu bitwy zobaczyliśmy trzy niemieckie czołgi lekkie - Panzerkampfwagen I i II, działa przeciwpancerne Bofors, armatę 75 mm, armatę polową Schneidera. Rekonstruktorzy byli wyposażeni w repliki broni piechoty z 1939 roku, karabiny maszynowe, karabiny przeciwlotnicze, granatniki i moździerze.

Świetny popis umiejętności zaprezentowali piloci z Aeroklubu Północnego Mazowsza. Trzy czeskie Zliny, przypominające niemieckie Messerschmitty BF 109, wielokrotnie atakowały pozycje polskie markując zrzuty bomb. Precyzyjna pirotechnika przygotowana przez dwie firmy pirotechniczne, m.in. obecny na polu bitwy pod lat zespół Thunder z Torunia sprawiła, że widowisko oglądało się z zapartym tchem. Łącznikiem między pilotami a pirotechnikami był Witold Lemański, były Powiatowy Komendant Policji w Mławie, pasjonat historii i rekonstrukcji.

W tym roku widowisko uświetniło 20 kawalerzystów z Pułku 4. i Pułku Strzelców Konnych. Niezwykle widowiskowa była ich desperacka szarża.

W widowisku wzięło udział kilkadziesiąt grup rekonstrukcji historycznej. - Nie ma w Polsce województwa, z którego rekonstruktorzy nie przyjechaliby w tym roku na mławską rekonstrukcję. Mława stała się synonimem, symbolem rozpoczęcia II wojny światowej i ma ogromną przewagę nad innymi widowiskami. Na 42 ha stoją schrony bojowe, które na tym terenie znajdowały się w 1939 roku i nadal tu są. My wykorzystujemy dokładnie ten sam teren, w tej samej skali, który atakowali Niemcy – wyjaśnia Wojciech Zalewski.

Na szczególną uwagę zasługuje udział w rekonstrukcji grupy z Białorusi, która na przedpolach Mławy występuje od 2009 roku. Dowódcą jej jest Ihar Malnikau, doktor prawa, który propaguje wiedzę historyczną i publikuje artykuły na temat Białorusinów w Wojsku Polskim oraz roli jaką odegrali w Kampanii Wrześniowej.

Świetnie zaprezentowała się ludność cywilna, której trzon stanowi Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława. Przygotowany przez Sławomira Cisowskiego scenariusz przewidział bardziej rozbudowane epizody z życia codziennego mieszkańców przygranicznej wsi. Grupa przygotowywana przez Hannę Zarębska z Miejskiego Domu Kultury w Mławie doskonale poradziła sobie w większej przestrzeni scenicznej odrywając także dramat uciekających przed woja cywili.

Służby szacują, że widowisko obejrzało około 50 tysięcy widzów.

Więcej zdjęć w galerii.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM
Data wpisu: 28-08-2016r. powrót   
 
   Lekcja miłości i służby Ojczyźnie
Tegorocznej, dziewiątej już Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą, towarzyszyły obchody ogólnopolskiego Święta Wojsk Lądowych. Wzięli w nich udział m.in. dowódcy polskich sił zbrojnych, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz liczni goście zagraniczni. Do Uniszek Zawadzkich przyjechał także jeden z ostatnich żyjących weteranów Bitwy pod Mławą – kapitan Józef Węgiel.

Po odegraniu hymnu państwowego, przybyłych gości witał Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. - Gromadzimy się w miejscu szczególnym. To tu Polacy złożyli krwawą ofiarę w obronie Ojczyzny. Dzisiaj spotykamy się na okoliczność pamięci tamtego wydarzenia oraz na okoliczność Święta Wojsk Lądowych. Dla mnie, jako gospodarza uroczystości, reprezentanta trzydziestotysięcznego miasta na północnym Mazowszu, jest to ogromny zaszczyt, że taka uroczystość odbywa się tu, w tym miejscu – zwracał się do zgromadzonych.

Obecny na obchodach Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski na ręce kapitana Józefa Węgiel złożył wyrazy uznania dla przybyłych na pole Bitwy pod Mławą kombatantów. -  Wasza obecność i możliwość spotkania was jest dla nas wielkim honorem i radością. Dziękujemy wam za tę możliwość czerpania od was lekcji miłości i służby Ojczyźnie – mówił. Zwracał się także do czynnych żołnierzy. - Wojska Lądowe są najliczniejszym rodzajem sił zbrojnych, i to niezwykle ważnym. Współczesna wojna rozgrywa się w wielu wymiarach, ale ostatecznie bezpieczeństwo każdego państwa, a szczególnie Polski, zależy od was. W waszych rękach jest zapewnienie bezpieczeństwa naszego kraju – podkreślał wiceminister Tomasz Sztakowski.

Do Odsieczy Wiedeńskiej 1683 roku, w której rocznicę odbywa się co roku Święto Wojsk Lądowych, nawiązał szerzej w swoim wystąpieniu Inspektor Wojsk Lądowych gen. broni Leszek Surawski. - Na pamiątkę tych wydarzeń, które stanowiły świadectwo odwagi, nieustępliwości i męstwa, my, żołnierze i pracownicy Wojsk Lądowych, obchodzimy swoje święto dzisiaj – przypominał. Mówił także o rocznicy szczególnie bliskiej mławianom, której obchodów już od dziewięciu lat nieodłącznym elementem jest jedna z największych drugowojennych rekonstrukcji historycznych. Bitwę pod Mławą określił jako jedną z najważniejszych w kampanii wrześniowej, walczących w niej żołnierzy zaś – jako przykład poświęcenia i bohaterstwa.

Sobotnie (27 sierpnia 2016 r.) uroczystości uświetniły wspaniała wojskowa defilada oraz recital w wykonaniu muzyków Orkiestry Wojskowej w Siedlcach. Wśród przyglądającym się obchodom gości na trybunach znaleźli się m.in. poseł na Sejm RP Anna Cicholska, senator RP Jan Maria Jackowski, senator dwóch kadencji i znany mławski historyk Ryszard Juszkiewicz, polscy i zagraniczni żołnierze i cywilni pracownicy sił zbrojnych oraz delegacja firmy China Everbright International Limited.

więcej zdjęć: http://www.mlawa.pl/galeria-2016/lekcja-milosci-i-sluzby-ojczyznie.html

Krzysztof Napierski / UMM
Data wpisu: 28-08-2016r. powrót   
 
   Sprzęt wojskowy bez tajemnic
Połączone obchody Święta Wojsk Lądowych i IX Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą przyciągnęły na pola bitewne na Uniszkach Zawadzki tłumy zainteresowanych militariami. Wojska Lądowe przygotowały na niespotykaną dotychczas skalę piknik militarny. Wśród sprzętu militarnego można było zobaczyć najnowocześniejsze polskie uzbrojenie.

Prawdziwe oblężenie przez zwiedzających ekspozycję przeszły czołgi. Na polu rekonstrukcyjnym stanęły: czołg LEOPARD 2A5, czołg LEOPARD 2A4, czołg PT-91, czołg T-72 M1, BWP-1, 122 mm WR40 LANGUSTA, 122 mm HS 2S1 GOŹDZIK, 155 mm SH KRAB, 152 mm AHS DANA, RZRA LIWIEC, WDSz REGINA.

Zaprezentowany sprzęt jest na wyposażeniu jednostek w Toruniu, Żaganiu, Warszawie, Giżycku, Węgorzewie, Bartoszycach, Brodnicy, Lidzbarku Warmińskim, Inowrocławiu, Gołdapi, Krakowie oraz Tomaszowie Mazowieckim.

Przybyli mogli obejrzeć z bliska każdy ze sprzętów, porozmawiać z obsługującymi go żołnierzami a nawet wejść i od środka „zlustrować” pojazd. Szczególnie dzieci i młodzież korzystała z zaproszeń żołnierzy do przymierzania hełmofonów, poznawania wnętrz wozów bojowych. Przechodzili też szybkie „szkolenie” z obsługi armatek i karabinów.

Ogromnym powodzeniem cieszyła się „bitewna grochówka” przygotowana przez żołnierzy i podawana prosto z kotła.

IL/UMM
Data wpisu: 28-08-2016r. powrót   
 
   Kapitan Józef Węgiel wśród zasłużonych dla Mławy
Uczestniczący w obchodach Święta Wojsk Lądowych w Uniszkach Zawadzkich Józef Węgiel – jeden z ostatnich żyjących weteranów Bitwy pod Mławą – został odznaczony przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego medalem Zasłużony dla Miasta Mława.

Kapitan Józef Węgiel walczył pod Mławą w 80. Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich, później brał udział w obronie Warszawy. W 2014 roku, wraz z nieżyjącym już ppłk. Stanisławem Ślesickim – również żołnierzem spod Mławy – brał udział w mławskich uroczystościach rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wizytę tę wspomina jako jedno z najważniejszych dla niego wydarzeń ostatnich lat. Mieszka w miejscowości Jezioro w województwie śląskim. W kwietniu br. skończył 102 lata.

Mimo dostojnego wieku i znacznej odległości między jego miejscem zamieszkania a polem Bitwy pod Mławą, na zaproszenie burmistrza Sławomira Kowalewskiego przyjechał na dzisiejsze (sobota 27 sierpnia 2016 r.) uroczystości i odebrał z jego rąk medal Zasłużony dla Miasta Mława. Inspektor Wojsk Lądowych, generał broni Leszek Surawski, uhonorował zaś weterana pamiątkowym ryngrafem.

Medale Zasłużony dla Miasta Mława, na mocy zarządzeń burmistrza, otrzymali także dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16. Batalionu Dowodzenia płk. Andrzej Duda oraz specjalista sekcji wychowawczej 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej st. chor. Mikołaj Błogosławski.

Podczas sobotnich obchodów wręczono również wyróżnienia przyznane przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosława Różańskiego. Żołnierze i pracownicy Wojsk Lądowych otrzymali Kordziki Honorowe Sił Zbrojnych RP, tytuły honorowe Zasłużony Żołnierz RP 2. i 3. stopnia oraz Odznaki Honorowe Wojsk Lądowych.

Specjalne podziękowania za szczególne zaangażowanie w organizację Święta Wojsk Lądowych odebrali od Inspektora Wojsk Lądowych gen. Leszka Surawskiego burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski, sekretarz miasta Mariusz Szczechowicz, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Marzena Lipińska, inspektor ds. promocji Agnieszka Puzio-Dębska oraz inspektor ds.  administracyjnych i archiwum Janusz Szempliński.

KN/UMM
Data wpisu: 28-08-2016r. powrót   
 
   Pamięci Bohaterów spod Mławy
Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski oraz zaproszeni na obchody Święta Wojsk Lądowych i IX Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą goście złożyli wieńce przy Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich.

Oprócz Sławomira Kowalewskiego, Bohaterów spod Mławy upamiętnili w ten sposób m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski, Inspektor Wojsk Lądowych gen. broni Leszek Surawski, senator RP Jan Maria Jackowski, Roman Chołuj ze Stowarzyszenia Kombatantów Armii Krajowej im. Józefa Piłsudskiego, Zygmunt Żerański ze Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Stefan Dzikowski ze Związku Sybiraków, phm. Kazimierz Lewandowski z Harcerskiego Kręgu Seniora w Mławie oraz Tadeusz Jasiński ze Światowego Związku Żołnierzy Krajowej.

Krótką uroczystość pod mauzoleum uświetniła swoją obecnością kompania honorowa 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki. Po jej zakończeniu uczestnicy udali się na obchody Święta Wojsk Lądowych oraz IX Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą.

KN / UMM

Data wpisu: 28-08-2016r. powrót   
 
   Heroizmu nigdy nam nie brakowało
Jesteśmy narodem odważnym i walecznym. Żołnierz polski walczył „Za wolność Waszą i Naszą” na wielu frontach wojennych całego świata. Heroizmu nigdy nam nie brakowało. Możemy być dumni z historii oręża wojska polskiego – powiedział w homilii podczas mszy polowej w Mauzoleum Żołnierzy Września na przedpolach Mławy Biskup Polowy WP Józef Guzdek.

W swoim wystąpieniu gen. bryg. Józef Guzdek zwrócił jednak szczególną uwagę na polskie wady podkreślając, że naszą narodową przywarą jest ociąganie się i odkładnie w czasie tego, co powinno być wykonane natychmiast, bez zwłoki.

- Historycy jednoznacznie oceniają, że jedną z podstawowych przyczyn klęski kampanii wrześniowej najogólniej można opisać krótkim stwierdzeniem: „za późno”. W tamtym czasie spóźnione były: powszechna mobilizacja, zakup uzbrojenia, rozpoznanie i działania wywiadowcze. Tak też było pod Mławą. Do budowy umocnień na północ od miasta przystąpiono dopiero w lipcu 1939 r. Budowę wschodniego odcinka rozpoczęto 12 sierpnia. Mimo wielkiego zaangażowania żołnierzy, ale także ludności cywilnej, która chętnie pomagała żołnierzom, nie zdążono ukończyć fortyfikacji przed rozpoczęciem wojny – powiedział bp. Józef Guzdek do zgromadzonych pod Pomnikiem Piechura żołnierzy, ich dowódców, władz miasta, zaproszonych gości i mieszkańców Mławy.

Msza polowa koncelebrowana przez Biskupa Polowego WP, gen. bryg. Józefa Guzdka, księży kapelanów wojskowych i cywilnych, została odprawiona 26 sierpnia br. o godzinie 18. 00. Była jednym z elementów obchodów Święta Wojsk Lądowych. Obecni na niej modlili się w intencji żołnierzy Wojsk Lądowych oraz żołnierzy poległych w Bitwie pod Mławą. Bezpośrednio po mszy został odczytany Apel Poległych zakończony salwą honorową. Następnie Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski zaprosił Inspektora Wojsk Lądowych  gen. broni dra Leszka Surawskiego, Biskupa Polowego WP - gen. bryg. Józefa Guzdka oraz mieszkańców i harcerzy, do zapalenia 864 zniczy u stóp Pomnika Piechura. Upamiętniają one żołnierzy poległych w Bitwie pod Mławą. Jutro na polu rekonstrukcyjnym kolejne uroczystości. Od 10:00 piknik militarny, o 12:00 oficjalne obchody Święta Wojsk Lądowych, a następnie IX Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą. Zapraszamy!

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM
fot. Izabella Litka, Krzysztof Napierski, Magdalena Grzywacz
Data wpisu: 28-08-2016r. powrót   
 
   Na próbie też defilują z klasą!
W samo południe wojsko przeprowadziło próbę generalną uroczystości, których przebieg zobaczymy 27 sierpnia br. na polu Bitwy pod Mławą. Przymiarka wypadła doskonale!

Ćwiczyli żołnierze, orkiestra, służby zabezpieczające, rekonstruktorzy i… piloci. Już od dziś można oglądać na polu bitwy pod Mławą najnowocześniejszy sprzęt bojowy, który jest na wyposażeniu Wojsk Lądowych. A o 18:00 przy Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich zostanie odprawiona msza św. w intencji żołnierzy – zarówno tych, którzy w 1939 roku bohatersko walczyli w obronie naszych granic, jak i współczesnych, strzegących nas obecnie.

Jutro od 10:00 na polu Bitwy pod Mławą – wielki piknik militarny, obchody Święta Wojsk Lądowych i IX Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą. Zapraszamy!

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM
Data wpisu: 28-08-2016r. powrót   
 
   Mława stolicą Wojsk Lądowych
W naszym mieście widać coraz więcej żołnierzy w zielonych mundurach. Militarne pojazdy można spotkać częściej niż zwykle, a przez dwa dni – 26 i 27 sierpnia południowa pierzeja Starego Rynku (przed MDK) będzie zablokowana dla ruchu. W tę sprawę także „zamieszane” jest wojsko.

- Decyzja o zamknięciu dla ruchu centrum Mławy została skonsultowana z władzami miasta. Powodem jest Międzynarodowa Konferencja Naukowa, która będzie się odbywać w tym czasie w Mławie. Jej organizatorem jest Inspektor Wojsk Lądowych, a uczestnikami - przedstawiciele najwyższych dowództw Sił Zbrojnych RP oraz przedstawiciele armii sojuszniczych. Przepraszamy za utrudnienia i obiecujemy, że maksymalnie je ograniczymy - wyjaśnia Rzecznik Prasowy Dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, mjr Zbigniew Tuszyński.

Konferencja naukowa organizowana przez Inspektora Wojsk Lądowych jest jednym z elementów programu obchodów święta jednostek mu podległych. W czwartek, 25 sierpnia gen. broni Leszek Surawski przyjechał do Mławy i osobiście uzgadnia z burmistrzem Sławomirem Kowalewskim szczegóły dotyczące wspólnych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM
Na zdjęciu burmistrz Sławomir Kowalewski i gen. Leszek Surawski (fot. Magdalena Grzywacz)
Data wpisu: 25-08-2016r. powrót   
 
   ODEZWA BURMISTRZA MIASTA

Od lat 60. XX wieku społeczeństwo Mławy wspominało czas walki i bohaterstwa żołnierzy 20. Dywizji Piechoty WP oraz czas bólu i tragedii ludności cywilnej.  Wspólnie z żołnierzami polskimi, naszymi partnerami i przyjaciółmi, organizujemy obchody rocznicowe wybuchu II wojny światowej. Jednak tegoroczne uroczystości są inne od dotychczasowych. Pierwszy raz Mława staje się współgospodarzem ogólnopolskiego Święta Wojsk Lądowych. Jest to dla nas szczególne wyróżnienie, a zarazem potwierdzenie, że nasze miasto stanowi bardzo ważny punkt na historycznej mapie Polski ubiegłego stulecia.

Bliska współpraca z wojskiem i olbrzymi szacunek, jaki Mława żywi do armii, są dla nas naturalne i uzasadnione. Od zawsze w naszym państwie żołnierzy darzono szczególną czcią, ponieważ nad wszystko przedkładają dbałość o dobre imię Rzeczypospolitej. Oni wiedzą, że Ojczyzna w każdym czasie ma prawo oczekiwać od nich wielkich rzeczy i wielkich poświęceń. Wiedzieli o tym również bohaterowie Bitwy pod Mławą z 1939 roku.

Na przedpolach naszego miasta wielu poniosło najwyższą ofiarę. Walczyli mężnie do końca i oddali swe życie, chcąc zatrzymać przeważające siły wroga. Ich waleczność przeszła do historii i chwały oręża polskiego. Uświadamiając sobie, jak wielką ofiarę ponieśli, winniśmy im oraz ich rodzinom cześć i najwyższy szacunek.

Ludzi, którzy wykazali się tak odważnymi czynami należy czcić także czynem. Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą jest więc naszym hołdem dla nich i ich poświęcenia. Podobnie jak idea stworzenia w miejscu Bitwy pod Mławą monumentu -  Cmentarza Żołnierzy Armii Modlin. Na tym polu walczyło około 3200 polskich żołnierzy, 1200 z nich poległo, znamy nazwiska zaledwie 864.

Im wszystkim my – Polacy XXI wieku - jesteśmy winni cześć i pamięć.

Sławomir Kowalewski

Burmistrz Miasta Mława

Data wpisu: 25-08-2016r. powrót   
 
   „Kurier z Pola Bitwy” – dziewiąte wydanie
Miasto Mława wspólnie z „Nowym Kurierem Mławskim” co roku wydaje gazetę okolicznościową związaną z Rekonstrukcją Bitwy pod Mławą. Do rąk czytelników właśnie trafia dziewiąte wydanie pisma.

Na ośmiu stronach „Kuriera” przybliżamy czytelnikom szczegóły tegorocznego widowiska, informujemy o obchodach Święta Wojsk Lądowych, sprzęcie bojowym, który będzie można obejrzeć na bitwie, ale także o nowych ideach, projektach, które warto poprzeć oraz o imprezach towarzyszących mławskim obchodom rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na czołówce znalazło się zdjęcie autorstwa Marcina Pontusa, przedstawiające rekonstruktorów odgrywających Żołnierzy Armii Modlin z 1939 roku. Zachęcamy wszystkich fotografujących, aby przesyłali nam swoje najlepsze zdjęcia – być może pojawią się na pierwszej stronie przyszłorocznego „Kuriera”.

Odezwa burmistrza Sławomira Kowalewskiego w tym roku odnosi się szczególnie do współpracy miasta z wojskiem i szacunku, jakim darzymy polski mundur. Wewnątrz numeru w wywiadzie gen. broni Leszek Surawski odpowiada na pytanie: czy są nam dziś jeszcze potrzebne armie? Opowiadamy też o pasji rekonstrukcyjnej Marcina Dominiaka oraz o pracy rekonstruktorów cywilnych przed tegoroczną inscenizacją.

Najświeższy numer „Kuriera z Pola Bitwy” jest załącznikiem do wszystkich gazet wydawanych przez olsztyńską spółkę Edytor na Północnym Mazowszu, m.in. do „Nowego Kuriera Mławskiego”. Bezpłatne egzemplarze są  dostępne w ratuszu i będą kolportowane na polu bitwy w sobotę 27 sierpnia br.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM
Data wpisu: 24-08-2016r. powrót   
 
   Każdy może ufundować krzyż
Biskup płocki Piotr Libera poparł starania burmistrza Mławy Sławomira Kowalewskiego zmierzające do budowy na polu Bitwy pod Mławą symbolicznego cmentarza upamiętniającego żołnierzy Armii Modlin. Każdy obywatel Polski będzie mógł ufundować tam krzyż.

Baner z planem projektowanej nekropolii oraz pierwsze trzy krzyże, jakie na niej staną, będzie można zobaczyć w sobotę 27 sierpnia na polu Bitwy pod Mławą podczas obchodów 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jeden ze wspomnianych krzyży, upamiętniający zmarłego w zeszłym roku płk. Stanisława Ślesickiego – dowódcę III plutonu 8. kompanii 80. Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich – ufundował Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Krzyż dla nieznanego żołnierza ofiarował Wojciech Zalewski, a dla rtm. Mieczysława Rasiewicza z 4. Pułku Strzelców Konnych z Płocka – Dariusz Włodarczyk.

Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej będzie mógł również ufundować taki krzyż. Jest to monolit z białego marmuru z wygrawerowanym nazwiskiem żołnierza walczącego w Bitwie pod Mławą, bądź – w przypadku nieznanego nazwiska – z inskrypcją „Znany tylko Bogu (dotychczas udało się ustalić tożsamość 864 spośród ok. 3200 żołnierzy walczących pod Mławą). Nazwiska wszystkich fundatorów zostaną zamieszczone na stronie internetowej miasta - www.mlawa.pl.

Burmistrz Mławy już od lat podejmuje starania zmierzające do otwarcia w Uniszkach Zawadzkich cmentarza wojskowego upamiętniającego żołnierzy Armii Modlin. Inicjatywa zyskała poparcie wielu autorytetów, niedawno zaś do tego zaszczytnego grona dołączył Biskup Płocki Piotr Libera.

„W pełni popieram ten pomysł wpisujący się w działania utrwalające pamięć historyczną narodu polskiego” – napisał w liście skierowanym do burmistrza Sławomira Kowalewskiego biskup Libera. Stwierdził także, że godną pochwały inicjatywą byłoby nieodpłatne przekazanie miastu Mława przez Agencję Nieruchomości Rolnych działki położonej w gminie Wieczfnia Kościelna, na której wspomniana nekropolia ma powstać (rozmowy w tym zakresie władze miasta i sąsiedniej gminy prowadzą z ANR od kilku lat). „Życzę, aby pomyślnie udało się sfinalizować te szczytne plany” – czytamy w piśmie hierarchy.

Przypomnijmy, że symboliczny cmentarz-mauzoleum żołnierzy Armii Modlin ma być zlokalizowany na przedpolach Mławy, w miejscu walk prowadzonych w tym rejonie między 1 a 4 września 1939 r.

W pobliżu naszego miasta – na terenie wsi Mławka – znajduje się doskonale utrzymany i regularnie odwiedzany cmentarz żołnierzy niemieckich. Mława pragnie upamiętnić swoich rodaków, którzy przelali krew w obronie ojczyzny, dlatego też władze miasta wyszły z inicjatywą wybudowania symbolicznej nekropolii na polu Bitwy pod Mławą.

Krzysztof Napierski / UMM
Data wpisu: 24-08-2016r. powrót   
 
   Wspaniałe widowisko i wielki symbol
Największy pokaz pirotechniczny w Europie, sprzęt militarny z całej Polski, wspaniałe widowisko historyczne i znakomici goście – tego możemy się spodziewać na IX Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. O szczegółach opowiadał dziennikarzom podczas piątkowego spotkania (19 sierpnia br.)prasowego w Sali Ślubów Urzędu Miasta Mława burmistrz Sławomir Kowalewski.

Jak wskazywał burmistrz, zainteresowanie tegorocznym widowiskiem jest ogromne. To największa rekonstrukcja wydarzeń okresu II wojny światowej w Europie i jedyna oparta o oryginalne fortyfikacje, tego lata dodatkowo połączona z obchodami ogólnopolskiego Święta Wojsk Lądowych. Na uroczystości zostały zaproszone najważniejsze osoby w państwie, z Prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele. Oprócz niego w Uniszkach Zawadzkich możemy się spodziewać też m.in. przedstawicieli rządu – w tym Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza – oraz kierownictwa jednej z wiodących firm branży ekologicznej China Everbright International Limited. Swoją obecność potwierdził także kapitan Józef Węgiel – ostatni żyjący kombatant walczący w bitwie pod Mławą.

Podczas samej rekonstrukcji mamy obejrzeć największy w Europie pokaz pirotechniczny oraz rozbudowane epizody z życia ludności cywilnej. Tuż obok pola bitwy zaś będzie trwał piknik militarny, na którym zobaczymy całe mnóstwo najnowocześniejszego sprzętu wojskowego z całej Polski.

Na piątkowym spotkaniu Sławomir Kowalewski mówił również o symbolicznym cmentarzu-mauzoleum Żołnierzy Armii Modlin, jaki ma powstać w Uniszkach Zawadzkich. Pomysł utworzenia takiego miejsca pamięci poparł m.in.  Biskup Płocki Piotr Libera. Miasto stara się o nieodpłatne przekazanie przez Agencję Nieruchomości Rolnych terenu, na którym nekropolia mogłaby powstać. Ważnym elementem mauzoleum jest to , że każdy obywatel może ufundować krzyż upamiętniający żołnierza walczącego pod Mławą – zarówno znanego z imienia i nazwiska, jak też „Znanego tylko Bogu”. – To ma być dar serca i wielki symbol – podkreślił burmistrz.

Sławomir Kowalewski zaznaczył, że rekonstrukcja to manifestacja pokojowa, której przyświeca hasło  „nigdy więcej wojny”. Nadmienił też, że otrzymuje podziękowania od rodzin żołnierzy walczących pod Mławą we wrześniu 1939 r. za organizowanie rekonstrukcji i podtrzymywanie postaw patriotycznych wśród społeczeństwa.

IL, KN / UMM
Data wpisu: 24-08-2016r. powrót   
 
   Śniąc o wojennej traumie
Na rynku księgarskim właśnie pojawiła się publikacja Domenica Agresty, Leszka Zygnera i Magdaleny Grzywacz „Bitwa pod Mławą 1939 w pamięci zbiorowej”. Praca podsumowuje realizowany w ubiegłym roku w naszym mieście międzynarodowy projekt badawczy „Social Dreaming – History and Trauma”.

Projekt realizowany z inicjatywy prof. Domenica Agresty, prezesa Centro Studi di Psicologia e Psicosomatica Clinica z Pescary (Włochy), został zainspirowany Rekonstrukcją Bitwy pod Mławą. Włoscy psycholodzy wraz z przedstawicielami Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta w Mławie oraz tutejszego Wydziału Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie prowadzili w naszym mieście badania mające na celu odkrycie głębszego wymiaru kultury i tożsamości narodu oraz cech charakterystycznych dla mieszkańców Mławy i całej Polski. Ich uczestnicy oglądali wspólnie filmy nawiązujące do II wojny światowej, po czym – dzień później – dzielili się snami stymulowanymi przez obejrzany obraz. Interesujące wyniki badań omówiono na konferencji podsumowującej projekt, zorganizowanej 4 grudnia 2015 r. w mławskim oddziale ciechanowskiej PWSZ.

Książka „Bitwa pod Mławą 1939 w pamięci zbiorowej” jest pokłosiem zeszłorocznego projektu i wspomnianej konferencji, złożyły się na nią zaś wygłoszone podczas tej ostatniej referaty Domenica Agresty, Leszka Zygnera i Magdaleny Grzywacz (w wersjach polskiej, angielskiej i  - w przypadku pierwszego z autorów – również włoskiej). Można ją już nabyć w Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta przy ul. 3 Maja 5 w Mławie. Patronat nad całym projektem objął Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

KN
Data wpisu: 24-08-2016r. powrót   
 
   Film i zdjęcia o okupacji Mławy
15 sierpnia 2016 r. w foyer Miejskiego Domu Kultury odbył się wernisaż zdjęć m.in ze zbiorów Jarosława Janiszewskiego, kolekcjonera starych fotografii i znawcy historii Mławy.

Przez trzy tygodnie możemy oglądać nieeksponowane dotychczas fotografie Mławy okresu wojennego, z lat 1939-1942. Wśród zwiedzających pierwszego dnia wystawę byli m.in. Burmistrz Miasta Mława – Sławomir Kowalewski oraz twórcy grupy nieformalnej  „Mława – miasto zabytkowe”. Wystawa jest kontynuacją zeszłorocznego projektu tej grupy o okupacji niemieckiej w Mławie. Rozbudowano ją  o nowe zdjęcia pokazujące nasze miasto w ruinie.  Unikatowe są zdjęcia muru mławskiego getta (jego szczątki zachowały się do dziś) oraz te prezentujące szpital św. Wojciecha przy ul. Niborskiej.

W czasie wystawy wyświetlany był także montaż autorstwa Jarosława Janiszewskiego stworzony z urywków filmów dokumentalnych pozyskanych z archiwów niemieckich. Odnalezione i skrupulatnie wybrane materiały przybliżają widzom życie mieszkańców wojennej Mławy.

Projekt filmowy i wystawę można oglądać do 4 września br.

IL, MG
Data wpisu: 24-08-2016r. powrót   
 
   Pobiegnij szlakiem żołnierzy września
W sobotę 3 września nad zalewem Ruda wystartują dwa biegi w ramach I Crossu Północnego Mazowsza Śladem Żołnierzy Września ’39. Zmagania odbędą się na dystansach 10 i 21 km. Dla zwycięzców w dłuższym biegu przewidziano nagrody pieniężne.

W biegach może wziąć udział każdy, jednak osoby niepełnoletnie muszą okazać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Obie trasy są wymagające i obfitują w liczne podbiegi. Zawodnicy wystartują nad zalewem Ruda w sobotę 3 września o godz. 11.00 (powinni być na starcie najpóźniej o 10.55). Podczas rywalizacji będą mogli skorzystać z punktów odżywczych – trzech na trasie 21 km i jednego na krótszej.

Zgłoszenia są przyjmowane drogą elektroniczną do 31 sierpnia pod adresem polmaratonzapisy@onet.pl.

Organizatorem imprezy jest Mirosław Reks, zaś współorganizatorami – Body Club i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mławie. Szczegółowy regulamin, informacje dotyczące tras, opłat i nagród, są dostępne na stronie internetowej www.mlawski-cross.pl.

KN
Data wpisu: 24-08-2016r. powrót   
 
   „Mławscy” generałowie awansowali
15 sierpnia br. na dziedzińcu Belwederu Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie ośmiu oficerom.

Generałami broni zostali I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Michał Sikora i inspektor Wojsk Lądowych w dowództwie generalnym gen. dyw. Leszek Surawski - współorganizator tegorocznych, mławskich obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Generał Surawski współpracuje z władzami Mławy przy organizacji rekonstrukcji od 2008 roku (od pierwszego widowiska historycznego).

Wśród oficerów nominowanych na stopień generała dywizji znalazł się generał brygady Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka, w skład której wchodzi 20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana – spadkobierca 20. Dywizji Piechoty, której żołnierze w 1939 r. walczyli pod Mławą. Burmistrz Sławomir Kowalewski od lat ściśle współpracuje z gen. Leszkiem Surawskim i gen. Markiem Sokołowskim. Oficerom gratulujemy awansów!

MG
na zdjęciu: Generał Leszek Surawski przyjmuje nominację z rąk Prezydenta
fot: Andrzej Hrechorowicz/Kancelaria Prezydenta RP
Data wpisu: 24-08-2016r. powrót   
 
   Przed nami IX Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą. Będą utrudnienia w ruchu na krajowej siódemce
W związku z organizacją IX Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą oraz Święta Wojsk Lądowych, 27 sierpnia br. może dość do utrudnień w ruchu na drodze krajowej nr 7 w okolicach Mławy.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 piknikiem militarnym na polu bitwy, ok. 3 km na północ od Mławy przy DK7. Na godzinę 11:15 zaplanowano złożenie wiązanki przez Prezydenta RP pod Pomnikiem Piechura. O 15:00 zobaczymy widowisko w wykonaniu blisko pięciuset rekonstruktorów wojskowych i cywilnych. Przygotowywana przez nich inscenizacja nawiązuje do wydarzeń historycznych.  Przypomina walki jakie stoczyła 20. Dywizja Piechoty z przeważającymi siłami niemieckimi w dniach 1 – 4 września 1939 roku w ramach bitwy granicznej na przedpolu Mławy. Zmagania te przeszły do historii oręża polskiego. Walki pod Mławą pod względem zaciekłości starcia, bohaterstwa żołnierzy polskich, jak też umiejętnie stosowanej taktyki wojskowej są porównywane do  bitwy nad Bzurą, obrony Warszawy, Modlina, Helu.

Zachęcamy do odwiedzenia pola bitwy pod Mławą 27 sierpnia br. i udziału w Święcie Wojsk Lądowych oraz w IX Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM
fot. Cezary Lewandowski
Data wpisu: 24-08-2016r. powrót   
 
   Zamknięta południowa pierzeja Starego Rynku w piątek i sobotę
Utrudnienia w ruchu podczas uroczystości 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą

Ze względów organizacyjnych zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego następująca ulica:

 • w piątek, 26 sierpnia od godz. 6.00 – 18.00
 • w sobotę, 27 sierpnia godzinach 8.00 – 12.00

południowa pierzeja Starego Rynku od strony MDK

Za utrudnienia przepraszamy!

Zapraszamy do uczestnictwa w obchodach.

Data wpisu: 22-08-2016r. powrót   
 
   Ostatni żyjący uczestnik walk wrześniowych pod Mławą weźmie udział w uroczystościach 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą
Kapitana Józefa Węgiel dwa tygodnie temu odwiedził Burmistrz Miasta Mława, Sławomir Kowalewski. Osobiście zaprosił kombatanta na mławskie obchody oraz Święto Wojsk Lądowych. W 2014 r. kapitan uczestniczył w mławskim święcie, było to dla niego jedno z ważniejszych przeżyć ostatnich lat. Podczas wizyty zapewnił burmistrza, że jeżeli stan zdrowia mu pozwoli, weźmie udział w tegorocznych uroczystościach.

Informacja oraz fotoreportaż z odwiedzin na stronie http://www.mlawa.pl/aktualnosci/ostatni-zyjacy-uczestnik-bitwy-pod-mlawa-zaproszony-na-tegoroczna-rekonstrukcje.html

Wczoraj, 18 sierpnia skontaktował się z nami syn uczestnika walk wrześniowych z informacją, że tata czuje się na tyle dobrze, że planuje przyjazd do Mławy. Kapitan przyjedzie do Mławy już w piątek, będzie uczestniczył we Mszy św. w intencji żołnierzy Wojsk Lądowych oraz poległych w Bitwie pod Mławą, w sobotę w uroczystym Apelu z okazji Święta Wojsk Lądowych oraz IX Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą.

Kpt Józef Węgiel walczył pod Mławą w 80 Pułku Piechoty, a następnie brał udział w obronie Warszawy. 30 kwietnia skończył 102 lat. Pan Józef został mianowany na stopień kapitana oraz otrzymał szablę kapitańską, którą wręczył mu osobiście Pan Premier Donald Tusk. Premier odwiedził pana Józefa w 2014 roku w rocznicę uchwalania Konstytucji 3 Maja. Mieszka w miejscowości Jezioro pod Herbami (woj. śląskie). Kontakt do Pana Józefa przekazał nam dopiero w tym roku Mirosław Sobiecki, twórca portalu Historia Ząbek.

Na zdjęciach z 2014 roku z nieżyjącym już płk Stanisławem Ślesickim, także uczestnikiem walk wrześniowych pod Mławą, dowódcą III plutonu 8. kompanii 80. Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich. Pułkowik rok rocznie uczestniczył w mławskich uroczystościach, zmarł w zeszłym roku  w wieku 102 lat.

ADP

Data wpisu: 19-08-2016r. powrót   
 
   Poczta Polska bitewnie
Poczta Polska S.A. przygotowuje na IX Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą specjalną ofertę promocyjną. Dostępna będzie nowa kartka pocztowa oraz znaczek pocztowy personalizowany. Przedstawiamy Państwu wizualizację. 

Na polu bitwy zostanie przygotowane stoisko Poczty Polskiej, gdzie dostępne będą także inne upominki filatelistyczne czy gadżety pocztowe.

Poczta Polska S.A. nie pierwszy raz włączyła się w organizację obchodów wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy pod  Mławą. Kilkukrotnie gościli z namiotem promocyjnym na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich. Stoisko poczty zawsze cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, odwiedzający z chęcia wysłali pozdrowienia z pola bitwy czy korzystali z okolicznościowych datowników.

Data wpisu: 18-08-2016r. powrót   
 
   Białorusini po raz kolejny wezmą udział w rekonstrukcji Bitwy pod Mławą

Na IX Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą wybierają się również rekonstruktorzy z Białorusi, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Białorusini w Wojsku Polskim". Po raz pierwszy przyjechali na mławską rekonstrukcję w 2009. Biorą czynny udział zarówno w przygotowaniach jak i działaniach militarnych na polu bitwy. Staną do walki na polu bitwy, podobnie jak ich ojcowie, bądź dziadkowie i na polskim froncie 77 lat temu.

Dowódca Białorusinów na polu bitwy pod Mławą będzie Ihar Malnikau. Jest doktorem historii, redaktorem portalu „Prawda historyczna", autorem książki o historii Zachodniej Białorusi w składzie II RP", „Zachodniobiałoruska Atlantyda 1921-1941". To również autor filmu „Warszawska rubież. Białorusini w Wojski Polskim" który został przygotowany na bazie historycznych faktów, ale także przy wykorzystaniu zaangażowania Białorusinów podczas ich uczestnictwa w rekonstrukcjach Bitwy pod Mławą.

W Wojsku Polskim w sierpniu 1939 roku znalazło się około 70 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Część Białorusinów zmobilizowana już była w marcu 1939 roku. 20 Dywizja Piechoty walcząca pod Mławą określana była również jako "Białoruska". Zarówno podczas mobilizacji na ziemiach zamieszkałych przez ludność białoruską, a także podczas wojny z Niemcami Białorusini zachowywali się jak lojalni żołnierze i obywatele. Polscy oficerowie w swoich raportach podkreślali waleczność żołnierzy białoruskich, walczących na wszystkich bitwach kampanii wrześniowej. Również tam, gdzie dowództwo polskie po 17 września 1939 roku decydowało się na walkę z Armią Czerwoną, żołnierze Białorusini na ogół sumiennie wykonywali swoje żołnierskie obowiązki. Podczas kampanii wrześniowej zginęło do 8 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Kilkanaście tysięcy trafiło do niewoli niemieckiej lub radzieckiej.

APD

Data wpisu: 17-08-2016r. powrót   
 
   Na uroczystości bitewne jedź autobusem
Dzięki uprzejmości PKS Mława na uroczystości bitewne będą kursowały bezpłatne autobusy. W piątek, 26 sierpnia o godz. 17.00 sprzed Miejskiego Domu Kultury autobusy zabiorą chętnych pod Pomnik Piechura, gdzie odprawiona zostanie msza polowa w intencji żołnierzy.

W sobotę, 27 sierpnia autobusy będą jeździły na pole bitwy w Uniszkach Zawadzkich. Pierwszy kurs zaplanowaliśmy o godzinie 10.00. Autobus będzie zabierał pasażerów sprzed Miejskiego Domu Kultury, a następnie z Wólki, z przystanku przy kościele. Komunikacja będzie dostępna w zależności od potrzeb. Ostatni kurs przed rekonstrukcją zaplanowany jest na godzinę 14.30. Powrotne autokary będą jeździły od zakończenia uroczystości do rozwiezienia wszystkich chętnych.

Zachęcamy do korzystania z transportu zbiorowego.

Data wpisu: 16-08-2016r. powrót   
 
   Ułatwienia w transporcie na pole bitwy dla kombatantów i osób z niepełnosprawnością
Dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz kombatantów przewidziana jest specjalna linia autobusowa na pole bitwy. Osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunem, którzy nie posiadają swojego środka transportu zostanie udostępniony autokar, który zabierze chętnych oraz po zakończeniu rekonstrukcji odwiezie na miejsce. Osobom tym zostanie także przydzielone specjalne miejsce na widowni.

Osoby niepełnosprawne ruchowo, które posiadają swój środek transportu także prosimy o kontakt. Otrzymają one „kartę wjazdową" na samochód na pole bitwy, który będzie mógł wjechać pod samą widownię oraz otrzymają wejściówkę do zamkniętej strefy.

Zgłoszenia prosimy kierować do wydziału organizacyjnego, tel. 236546433 e-mail: agnieszka.debska@mlawa.pl na specjalnym formularzu zgłoszeniowym dostępnym na stronie www.mlawa.pl w załączeniu oraz w Urzędzie Miasta Mława.

Data wpisu: 12-08-2016r. powrót   
 
   Prośba do rekonstruktorów cywilnych o konsultacje z instruktorem MDK

Miejski Dom Kultury wkracza w kolejny etap przygotowań do tej niezwykłej, historyczno-teatralnej inscenizacji. Dzięki postaciom kreowanym przez rekonstruktorów cywilnych, kolejny raz „ożywimy" ludzi i wydarzenia sprzed lat, a przede wszystkim uczcimy pamięć tych wszystkich, których codzienne, proste życie przerwały tragiczne wydarzenia wojenne.

Zależy nam na autentyzmie przedstawianych scen i wierności realiom, a także właściwie dobranym strojom z tamtego okresu. Dlatego zwracamy się z prośbą do rekonstruktorów cywilnych o konsultacje z instruktorem MDK.

Swój apel kierujemy szczególnie do dzieci i młodzieży, którzy swoją „przygodę" przeżyją pierwszy raz. Konsultacje chcemy zakończyć przed rozpoczęciem Warsztatów, które odbędą się w dniach 23-26 sierpnia 2016 r.

Miejski Dom Kultury

tel. 23 654 35 85

e-mail: sekretariat@mdkmlawa.com

Data wpisu: 09-08-2016r. powrót   
 
   Tegoroczna rekonstrukcja zapowiada się widowiskowo
Organizacji wydarzenia Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą podjęło się w tym roku Stowarzyszenie Patria Polonia z Płocka. Prezes stowarzyszenia Wojciech Zalewski zachęcając do uczestnictwa w tegorocznym widowisku mówi, że dzięki dwóm współpracującym pirotechnicznym firmom zobaczymy pod Mławą największy pokaz wybuchów na polu walki w Europie.

W tegorocznej rekonstrukcji bitwy pod Mławą weźmie udział kilkuset rekonstruktorów. Zgłoszone grupy pochodzą z całej Polski oraz z Białorusi. Zobaczyć będzie można pododdziały piechoty, kawalerii, broń pancerną, artylerię i lotnictwo – zachęca Prezes.

Odtworzone zostaną historyczne wydarzenia jakie miały miejsce pod Mławą pomiędzy 1 a 3 września 1939 r. ze szczególną dbałością o szczegóły. Między innymi organizatorzy chcą odtworzyć fragment pozycji według oryginalnej instrukcji saperskiej.

Dowódcą strony niemieckiej będzie, jak w latach poprzednich - Krzysztof Zawiliński. Stroną polską będzie dowodził w tym roku pan Tomasz Szatkowski. Pan Tomasz aktualnie jest Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Pan Wojciech Zalewski, prezes stowarzyszenia, które organizuje widowisko to autor i wydawca atlasów historycznych, książek historycznych, strategicznych, gier planszowych, publikacji prasowych o tematyce historycznej i geopolitycznej, od roku 2000 redaktor naczelny Wydawnictwa Taktyka i Strategia. Absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

Podczas widowiska nie zabraknie epizodów z udziałem ludności cywilnej. Grupa rekonstrukcyjna przy Miejskim Domu Kultury przygotowuje się udziału w widowisku plenerowym od kilku miesięcy. Rekonstruktorów przygotowuje instruktor MDK p. Hanna Zarębska. Współpracuje z nią Sławomir Cisowski, popularyzator historii i współtwórca poprzednich widowisk Bitwa pod Mławą, na co dzień Zastępca Naczelnika Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji.

Oto jak autorzy scenariusza wprowadzają nas w atmosferę widowiska – „Sielskość krajobrazu napawa spokojem. Toczy się normalne życie wiejskie, którego rytm wyznaczają wschody i zachody słońca. Trwają prace polowe i poranny udój. Dzieci zajęte zabawą i płataniem figli. W oddali Cyganie palą ognisko, słychać muzykę i tańce. Jest to miejsce, w którym można znaleźć schronienie przed złem i nienawiścią całej reszty świata. Do czasu... Pojawia się Wędrowiec- Prorok, który przemierzając wieś, roztacza przed mieszkańcami apokaliptyczną wizję zbliżającej się zagłady. Przepędzany i wyszydzany opuszcza wieś. Katastroficzna wizja ma się jednak spełnić...".

Zapraszamy do obejrzenia tegorocznego widowiska historycznego, warto na kilka chwil przenieść się w czasie i uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii.

Data wpisu: 09-08-2016r. powrót   
 
   Akredytacje na IX Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą

Zapraszamy przedstawicieli mediów oraz grup rekonstrukcyjnych, którzy chcieliby wykonywać zdjęcia lub nagrywać filmy podczas obchodów Święta Wojsk Lądowych i IX Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą w sobotę 27 sierpnia 2016 r., do składania wniosków o przyznanie akredytacji.

Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski podpisał zarządzenie określające regulamin przyznawania wniosków akredytacyjnych. Prosimy o zapoznanie się z tym dokumentem (link poniżej). Wypełnione wnioski (wzór w załączeniu) można przysyłać na adres e-mail akredytacje@mlawa.pl do 26 sierpnia do godz. 12.00.

Akredytacje będzie można odbierać od 22 do 26 sierpnia  w kancelarii Urzędu Miasta Mława (ul. Stary Rynek 19) w godzinach pracy urzędu.  27 sierpnia – w dniu rekonstrukcji – w godz. 10.00-15.00 w Punkcie Informacyjnym na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich.

KN / UMM
Data wpisu: 05-08-2016r. powrót   
 
   Burmistrz odwiedził kpt Józefa Węgla, ostatniego żyjącego uczestnika Bitwy pod Mławą
28 lipca burmistrz Sławomir Kowalewski wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Mława Arkadiuszem Dłubiszem odwiedzili kapitana Józefa Węgla, żołnierza 80 Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich, ostatniego żyjącego uczestnika Bitwy pod Mławą.

Wizyta pana burmistrza sprawiła ogromną radość 102 letniemu kombatantowi, który pomimo swojego sędziwego wieku wciąż dobrze pamięta wojenne wydarzenia i często wraca do nich w swoich opowieściach.

Józef Węgiel wspominał ostatni pobyt w Mławie, który miał miejsce w 2014 r., z okazji VII Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Widok rozkwitającego miasta i serdeczne przyjęcie przez mieszkańców wywarły na nim niezapomniane wrażenia, które są dla niego jednym z ważniejszych przeżyć ostatnich lat.

Serdecznie dziękuję za pielęgnowanie pamięci o żołnierzach biorących udział w obronie ojczyzny i gorąco pozdrawiam wszystkich mieszkańców Mławy "- powiedział na pożegnanie wzruszony kombatant.

Józef Węgiel wraz ze swoją rodziną mieszka w małej miejscowości Jezioro w powiecie kłobuckim (woj. śląskie). Stan zdrowia uniemożliwia mu przyjazd do Mławy, ale zapewnia że jest z nami swoimi myślami i wspomnieniami z pobytu w Mławie. Kapitan Józef Węgiel  walczył pod Mławą, a  następnie brał udział w obronie Warszawy. Dwa lata temu kilka dni po swoich 100 urodzinach został mianowany na stopień kapitana oraz otrzymał szablę kapitańską, którą wręczył mu osobiście Premier Donald Tusk.

Życzymy Panu kapitanowi Józefowi Węglowi dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności, wyrażamy swoją wdzięczność za  poświęcenie i bohaterską postawę w obronie granic Rzeczpospolitej w bitwie toczonej na przedpolach Mławy.

zdjęcia dzięki uprzejmości wnuków - Agnieszki i Tomasza Węgiel

Data wpisu: 04-08-2016r. powrót   
 
   Za miesiąc ŚWIĘTO WOJSK LĄDOWYCH oraz IX REKONSTRUKCJA BITWY POD MŁAWĄ
IX Rekonstrukcja Bitwy pod Mława oraz Święto Wojsk Lądowych zbliżają wielkimi krokami. Wczoraj 27 lipca, na miesiąc przed uroczystościami miało miejsce kolejne spotkanie przedstawicieli jednostek wojskowych z całej Polski, którzy rozdzielili pomiędzy siebie zadania. Program uroczystości dopinany jest w szczegółach. Udostępniamy Państwu program, który zostanie przesłany do wielu instytucji, firm w Polsce, Europie, na świecie, do osób prywatnych, pasjonatów, hobbystów wraz z zaproszeniem. Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Prezydent RP Andrzej Duda jeszcze nie potwierdził swojej obecności, ale w scenariuszu uroczystości widnieje jako główny gość naszego mławskiego wydarzenia.

gen. broni dr Leszek Surawski, Inspektor Wojsk Lądowych

Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława

serdecznie zapraszają na

ŚWIĘTO WOJSK LĄDOWYCH

oraz

OBCHODY 77. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
I BITWY POD MŁAWĄ

26 sierpnia 2016 r. (piątek)

Pomnik Piechura

godz. 18.00 – Msza św. polowa w intencji żołnierzy Wojsk Lądowych oraz poległych w Bitwie pod Mławą celebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego z udziałem Kompanii Honorowej Wojsk Lądowych

 • Apel Pamięci
 • Zapalenie 864 zniczy pod Pomnikiem Piechura upamiętniających ofiary Bitwy pod Mławą

27 sierpnia 2016 r. (sobota)

Pole bitwy w Uniszkach Zawadzkich

od godz. 7.00 – Piknik militarny. Pokaz statyczny sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu pododdziałów Wojsk Lądowych

Pomnik Piechura

godz. 11.15 - Złożenie wiązanki przez Prezydenta RP pod Pomnikiem Piechura

 

UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA WOJSK LĄDOWYCH
ORAZ OBCHODÓW 77. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ I BITWY POD MŁAWĄ

Pole bitwy w Uniszkach Zawadzkich

godz. 12.00

 • Przyjęcie meldunku przez Prezydenta RP
 • Przemówienie Burmistrza Miasta Mława
 • Przemówienie Inspektora Wojsk Lądowych
 • Wręczenie wyróżnień żołnierzom i pracownikom wojska Wojsk Lądowych oraz przedstawicielom Miasta Mława z okazji upamiętnienia rocznicy Bitwy o Mławę
 • Przemówienie okolicznościowe Prezydenta RP
 • Defilada pododdziałów

WIDOWISKO HISTORYCZNE
IX REKONSTRUKCJA BITWY POD MŁAWĄ

z udziałem grup rekonstrukcji historycznych wojskowych oraz ludności cywilnej


1 września 2016 r. (czwartek)

Pomnik Piechura

godz. 18.00 – Złożenie kwiatów pod Mauzoleum Żołnierzy Września

Data wpisu: 28-07-2016r. powrót   
 
   Zapowiedź IX Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą
Organizator - Burmistrz Miasta Mława, realizator rekonstrukcji - Stowarzyszenie Patria Polonia oraz Polish Military Channel – Wadera serdecznie zapraszają do obejrzenia zapowiedzi tegorocznej Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. 27 sierpnia (sobota) – na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich odbędzie się uroczysty Apel z okazji Święta Wojsk Lądowych i obchodów 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą oraz IX Rekonstrukcja Bitwy Pod Mławą. Musisz tu być!
Data wpisu: 30-06-2016r. powrót   
 
   Przygotowania do IX Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą oraz Święta Wojsk Lądowych w pełni

W miniony weekend odbyły się warsztaty dla rekonstruktorów ludności cywilnej. Spotkania prowadził Sławomir Cisowski, rekonstruktor, współautor scenariuszy, narrator. Miejski Dom Kultury zachęca do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Lista chętnych jest ciągle otwarta i liczymy na wielkie zaangażowanie w ten niezwykły militarno-artystyczny projekt. Natomiast w tym tygodniu planowany jest rekonesans służb wojskowych. Inspektorat Wojsk Lądowych wraz z przedstawicielami jednostek, które odpowiadają za sprzęt jaki będzie dostępny na Pikniku Militarnym ustalą szczegóły uroczystości.

Uroczysty Apel z okazji Święta Wojsk Lądowych oraz obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy Pod Mławą odbędzie się w sobotę, 27 sierpnia na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich. Sprzęt jaki będzie dostępny dla uczestników widowiska wyszczególniony był poniżej. 

Dzień wcześniej, 26 sierpnia (piątek) o godz. 18.00 zaplanowana jest na polu bitwy Msza Św., celebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego oraz zapalenie 864 zniczy pod Pomnikiem Piechura upamiętniających ofiary Bitwy pod Mławą.

Święto Wojsk Lądowych obchodzone jest w rocznicę odsieczy wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego. W trakcie święta, żołnierze wracają myślą do najpiękniejszych kart z historii oręża polskiego, wspominane są sławne bitwy, jej bohaterzy oraz wszyscy żołnierze Rzeczypospolitej, którzy na przestrzeni wieków z godnością i honorem sławili imię Polski, zdawali egzamin z męstwa i patriotyzmu, składając na ołtarzu Ojczyzny największy dar – własne życie. W dniu święta wspominani są Ci, którzy służąc pokojowi, daleko od ojczystego kraju, oddali swe życie.

Wojska Lądowe to największy rodzaj Sił Zbrojnych. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie obrony przed atakiem lądowo-powietrznym w kraju. W ich skład wchodzą wojska pancerne i zmechanizowane, wojska aeromobilne, wojska rakietowe i artyleria, wojska obrony przeciwlotniczej, wojska inżynieryjne, wojska chemiczne, wojska łączności i informatyki. W ich strukturze znajdują się ponadto pododdziały rozpoznania i walki elektronicznej, działań psychologicznych oraz logistyczne. Z Wojsk Lądowych wydzielane są kontyngenty pełniące służbę zagranicą.

Weź udział w Święcie Wojsk Lądowych w Mławie!

Data wpisu: 27-06-2016r. powrót   
 
   Na bitwę sprzęt wojskowy przyjedzie z całej Polski!

Tegoroczna Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą zapowiada się imponująco. Jeszcze w żadnym roku organizacji obchodów nie było u nas sprzętu wojskowego w takiej ilości i rodzaju. Przypomnijmy, że obchody upamiętniające rocznicę Bitwy pod Mławą, które odbędą się w dniach 26 – 27 sierpnia zostały uznane oficjalnie jako ŚWIĘTO WOJSK LĄDOWYCH.

Dla wtajemniczonych podajemy wykaz wybranego i najbardziej okazałego sprzętu, dla mniej wtajemniczonych poniżej kilka zdjęć.

Na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich podczas statycznego pikniku militarnego między innymi zobaczymy:

Czołg LEOPARD 2A5

Czołg LEOPARD 2A4

Czołg PT-91

Czołg T-72 M1

BWP-1

122 mm WR40 LANGUSTA

122 mm HS 2S1 GOŹDZIK

155 mm SH KRAB

152 mm AHS DANA

RZRA LIWIEC

WDSz REGINA

Sprzęt wojskowy przyjedzie z całej Polski, z jednostek w Toruniu, Żaganiu, Warszawie, Giżycku, Węgorzewie, Bartoszycach, Brodnicy, Lidzbarku Warmińskim, Inowrocławiu, Gołdapi, Krakowie, Tomaszowie Mazowieckim.

Na zaproszenie Inspektoratu Wojsk Lądowych zaprezentują się również wystawcy ze sprzętem:

 • termowizyjno - noktowizyjnym - PCO - Warszawa
 • broń strzelecka - FB Rsdom
 • strzelnice tunelowe, karabiny wyborowe, moździerze - WZM Tarnów
 • 155 mm haubica na podwoziu kołowym KRYL - Huta Stalowa Wola S.A.

Już teraz zaplanuj weekend 26 – 27 sierpnia w Mławie i weź udział w uroczystym Apelu z okazji Święta Wojsk Lądowych oraz obchodach 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą.

Zdjęcia: www.polska-zbrojna.pl; www.uzbrojenie.wikia.pl, www.defence24.pl; 1 Warszawska Brygada Pancerna, Huta Stalowa Wola.

Galeria zdjęć:
155 mm SH KRAB
155 mm SH KRAB
155 mm SH KRAB
122 mm WR40 LANGUSTA
122 mm HS 2S1 GOŹDZIK
122 mm HS 2S1 GOŹDZIK
120 mm moździerz RAK
120 mm moździerz (KTO)
Pt91
Czołg T-72 M1
Czołg LEOPARD 2A5
Czołg LEOPARD 2A4
BWP-1
155 mm SH KRAB
152 mm AHS DANA
122 mm WR40 LANGUSTA
120 mm moździerz RAK (KTO)
Data wpisu: 06-06-2016r. powrót   
 
© 2008 Copyright www.bitwa1939.mlawa.pl All Rights Reserved.