Do bitwy zostało -300 dni.
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana
Samorząd Województwa Mazowieckiego
Urząd Miasta Mława
NOVAGO
 Bitwa 2017 - Aktualności
   I Drużynowy Bieg Żołnierski na 3000 m jedną z atrakcji obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy Pod Mławą.
Po raz pierwszy w Mławie podczas obchodów odbędzie się Drużynowy Bieg Żołnierski na 3000 m o Puchar Szefa Sztabu Generalnego WP oraz Burmistrza Miasta Mława z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości  i 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy Pod Mławą.

Bieg odbędzie się w sobotę, 25 sierpnia w okolicach pola bitwy pod Mławą. W zawodach wezmą udział żołnierze zawodowi i kandydaci do zawodowej służby wojskowej oraz uczniowie klas mundurowych. Przewidziana jest także kategoria open, ale warunkiem jest posiadanie przez wszystkich członków drużyny stroju moro oraz opinacze.

W ramach I Drużynowego Biegu Żołnierskiego prowadzona będzie klasyfikacja zespołowa (10 osób w zespole). Wszyscy zawodnicy zgłoszeni do zawodów poddani będą weryfikacji oraz sprawdzeniu umundurowania (mundur, obuwie wojskowe). 10 osobowe zespoły startują w wylosowanej na odprawie technicznej kolejności w odstępach 3 min. O wyniku drużyny decyduje czas uzyskany przez ostatniego zawodnika 10 osobowego zespołu.

Zgłoszenia do zawodów (wg wzoru jak w załączniku w regulaminie) należy składać w  terminie do 25 czerwca br. na fax.: 261 870 472

Komitet Honorowy I Biegu Żołnierskiego to:

 •     Szef Sztabu Generalnego WP  generał dr Leszek SURAWSKI
 •     Burmistrz Miasta Mława  Sławomir KOWALEWSKI
 •     Szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia - P3/P7 gen bryg. Maciej JABŁOŃSKI

W załączeniu komunikat organizacyjny.

 

 

 
Data wpisu: 21-06-2018r. powrót   
 
   Zakończyliśmy obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy pod Mławą

1 września spotkaliśmy się pod Pomnikiem Piechura w Uniszkach Zawadzkich. Polową mszą św., złożeniem kwiatów pod Mauzoleum Żołnierzy Września oraz zapaleniem 864 zniczy pod Pomnikiem Piechura zakończyliśmy kilkudniowe obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy pod Mławą.

Polowa msza św. celebrowana przez ks. dr Kazimierza Ziółkowskiego, Dziekana Dekanatu Mławskiego, z udziałem ks Kapelana 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej ks. ppłk Marka Wojnowskiego była odbarwiona w intencji poległych w Bitwie pod Mławą oraz żołnierzy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. We mszy i obchodach w Uniszkach udział wzięła Kompania Reprezentacyjna brygady, ponad 100 żołnierzy z Bartoszyc oraz Morąga. Licznie były reprezentowane delegacje pocztów sztandarowych - kombatanckich, szkół, instytucji.

Gości powitał Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna Jan Warecki. Dziękował za zaangażowanie, gratulował burmistrzowi Mławy realizacji obchodów, wyraził wdzięczność za obecność żołnierzom z bartoszyckiej jednostki.

Po mszy św. kwiaty pod Mauzoleum złożyły delegacje parlamentarzystów, przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego, samorządu powiatowego, samorządu Miasta Mława z Burmistrzem Miasta Mława Sławomirem Kowalewskim na czele. Nie zabrakło również organizacji kombatanckich, przedstawicieli partii politycznych, instytucji miejskich, stowarzyszeń. Gościł również Starosta Bartoszycki Wojciech Prokocki.

Na zakończenie uroczystości pod Pomnikiem Piechura zostało zapalonych 864 zniczy, każdy upamiętniających ofiarę Bitwy pod Mławą.

Po raz pierwszy w uroczystościach wzięła udział córka żołnierza walczącego pod Mławą p. Teresa Cegiełka. Nie kryła wzruszenia – „Do tej pory znałam Ojca jako Ojca, teraz jest dla mnie Bohaterem" – powiedziała. W krótkiej rozmowie z burmistrzem oraz Dowódcą płk dypl. Januszem Wiatrem wyraziła swoją wdzięczność i obecność na obchodach w latach następnych. Obiecała również przekazanie wspomnień Ojca oraz pozostałych po nim pamiątek.

Dzielnym obrońcom pozycji mławskiej poświęcone są słowa wyryte na płycie Mauzoleum Żołnierzy Września pod Mławą: „Godni są, by wspominali i czcili ich wszyscy, bo za prawa i zwyczaje ojczyste walczyli mężnie i wytrwale".

Data wpisu: 05-09-2017r. powrót   
 
   Harcerze zapalą znicze w miejscach pamięci
Jak co roku, w miejscach pamięci ofiar II wojny światowej zapłoną znicze. Z inicjatywą rok rocznie występują mławscy harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego z komendantem Sławomirem Wietechą na czele. Harcerze będą jeździli po miejscach pamięci w piątek, 1 września od godz. 12.00. Zachęcamy mieszkańców Mławy do przyłączenia się i uczczenia pamięci ofiar.

Znicze zapłoną w następujących miejscach:

1. Muzeum Żołnierzy Września (Uniszki Zawadzkie)

2. Pomnik Grób więźniów obozu (Kalkówka)

3. Kopiec Powstańców Styczniowych (skrzyżowanie ul. Sienkiewicza i Powstańców Styczniowych)

4. Pomnik głaz obrońców Mławy (Żwirki obok Cechu)

5. Grób Zamordowanych Żydów (skrzyżowanie ul. Płocka i Powstańców Styczniowych)

6. Kopiec Kościuszki (Wólka ul. Kościuszki)

7. Pomnik Marszałka J. Piłsudskiego (park miejski)

8. Dąb Niepodległości (park miejski)

9. Tablica ku czci harcerek z „Murów" (kościół na Wólce)

10. Pomnik zmarłych i pomordowanych nauczycieli (Żeromskiego)

11. Tablica poświęcona harcerzom (budynek muzeum)

12. Tablica poświęcona ofiarom Oświęcimia (ul. Narutowicza)

13. Tablica poświęcona Tadeuszowi Kościuszko (fronton kościoła Św.Trójcy)

14. Tablica poświęcona powieszonym nauczycielom (ul. Chrobrego)

15. Tablica poświęcona członkom POW-uczniom L.O. (budynek L.O.)

16. Tablica pamiątkowa, przed budynkiem Posterunku Oficerskiego Nr 1 – upamiętniająca oficerów i żołnierzy przedwojennego Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego (ul. Reymonta 9)

Cmentarz Św. Wawrzyńca

17. Kwatera Żołnierzy Września

18. Groby dhów M. Kowalewskiego i ST. Nowakowskiego k-tów Harc. Pog. Wojskowego

19. Symboliczny Grób Katyński

20. Symboliczny Grób Sybiraków

21. Symboliczny Grób Członków Organizacji Podziemia

22. Grób Zamordowanych nauczycieli członków AK

23. Grób żołnierzy z okresu 1929r.

24. Grób H.K. Sokolskiego

25. Kwatera członków POW w 1918r.

Cmentarz na Wólce

26. Kwatera Żołnierzy Września

27. Grób członków BH i AK- harcerzy oraz groby samb. dhow A. Koronowskiego i J. Mandycia

Data wpisu: 31-08-2017r. powrót   
 
   Białorusini po raz kolejny wzięli udział w rekonstrukcji Bitwy pod Mławą
Na X Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą nie mogło zabraknąć naszych przyjaciół z Białorusi, rekonstruktorów, członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Białorusini w Wojsku Polskim". Są z nami od 2009 roku, czyli od drugiej rekonstrukcji.

Burmistrz Miasta Mława corocznie wysyła zaproszenia dla Białorusinów, którzy biorą udział w rekonstrukcji dla zachowania pamięci o wspólnych kartach historii Polski i Białorusi.

W piątek 25 sierpnia uczestniczyli w Nalocie bombowym na Mławę, a 26 sierpnia stanęli do walki na polu bitwy, podobnie jak ich ojcowie, bądź dziadkowie i na polskim froncie 78 lata temu.

Relacja z ich pobytu w Mławie ukazała się na portalu „Historyczna prawda" - http://www.istpravda.ru/bel/reconstructions/15582/.

Dr historii Ihar Melnikau, który jest autorem filmu oraz wystawy „Białorusini w Wojsku Polskim" podczas tegorocznych obchodów nagrywał obszerny materiał do przygotowania audycji radiowej o Białorusinach, którzy walczyli w polskiej armii.

W wyniku mobilizacji przeprowadzonej w końcu sierpnia 1939 r. w Wojsku Polskim znalazło się około 70 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Część Białorusinów zmobilizowana już była w marcu 1939 roku, a 20 Dywizja Piechoty walcząca pod Mławą określana była jako "Białoruska".

Dokumenty wskazują, że mobilizacja na ziemiach zamieszkałych przez ludność białoruską przebiegała dość sprawnie i nie nastręczała większych trudności niż w województwach centralnych.

Także podczas wojny z Niemcami Białorusini zachowywali się jak lojalni żołnierze i obywatele.

Polscy oficerowie w raportach podkreślali waleczność żołnierzy białoruskich we wszystkich bitwach kampanii wrześniowej.

Tam, gdzie dowództwo polskie po 17 września 1939 roku decydowało się na walkę z Armią Czerwoną, żołnierze Białorusini na ogół sumiennie wykonywali swój obowiązek.

Podczas kampanii wrześniowej zginęło od 7 do 8 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Kilkanaście tysięcy trafiło do niewoli niemieckiej lub radzieckiej.

Na zdjęciach grupa rekonstruktorów z Białorusi na mławskiej bitwie 2017.

zdj. Cezary Lewandowski

Data wpisu: 31-08-2017r. powrót   
 
   10 koszulek na 10 rekonstrukcji, wystawa
Na korytarzu na parterze w Urzędzie Miasta Mława stanęła nietypowa wystawa. Prezentujemy mieszkańcom 10 koszulek oraz 10 plakatów z 10 rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Wystawa została przygotowana z myślą o dodatkowym podsumowaniu jubileuszowych dziesiątych obchodów wybuchu II wojny światowej.

Corocznie służby informacyjnie są specjalnie oznakowane podczas wydarzeń na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich. Począwszy od pierwszej rekonstrukcji kilkanaście osób, organizatorów i służb, aby być lepiej widocznym zakłada identyczne koszulki. Co roku koszulka ma inny kolor:

2008 – czarna, logo czerwone

2009 – pomarańczowa, logo khaki

2010 – czerwona, logo czarne

2011 – czarna, logo szare

2012 – biała, logo czerwone

2013 – bezowa, logo brązowe

2014 – ciemno czara, logo żółte

2015 – zielona, logo białe

2016 – jasno szara, logo ciemnoszare

2017 – bordowa, logo białe, dodatkowo na plecach napis – X Bitwa Pod Mławą, Rekonstrukcja.

Przy każdej koszulce prezentowany jest również plakat, są to odbitki fotograficzne oryginalnych plakatów.

Zapraszamy do urzędu, do odwiedzenia wystawy.

Data wpisu: 30-08-2017r. powrót   
 
   Uroczystości 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy pod Mławą

Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski,
Dowódca 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej płk dypl. Janusz Wiatr
oraz gospodarz Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna Jan Warecki
zapraszają na uroczystości 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy pod Mławą,
które odbędą się 1 września 2017 r. (piątek)
pod Pomnikiem Piechura od godz. 18.00.

W programie:

 • Msza św. polowa celebrowana przez Dziekana Dekanatu Mławskiego ks. dra Kazimierza Ziółkowskiego oraz Kapelana 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej ks. ppłk Marka Wojnowskiego
 • przemówienia okolicznościowe
 • złożenie kwiatów pod Mauzoleum Żołnierzy Września
 • zapalenie 864 zniczy pod Pomnikiem Piechura upamiętniających ofiary Bitwy pod Mławą

Delegacje pocztów sztandarowych prosimy o zebranie się na 10 minut przed uroczystościami.

Uprzejmie informujemy, że dla zainteresowanych uczestnictwem w uroczystościach autokar będzie podstawiony na przystanku na Starym Rynku o godz. 17.15.

Data wpisu: 28-08-2017r. powrót   
 
   Radość życia, piekło wojny i... husaria!
Sporo elementów humorystycznych, sceny z publicznością i... husaria na rynku – to najważniejsze nowości, jakie widzowie mogli zobaczyć podczas tegorocznej inscenizacji nalotu bombowego na Mławę. Miłą niespodzianką dla tych spośród nich, którym brakowało wcześniej tych elementów, były z pewnością rozbudowane sceny z żołnierzami niemieckimi.
Rekonstruktorzy oraz reżyser widowiska – Mariusz Tarnożek – i tym razem pokazali, że potrafią zaskoczyć widza. Piątkowa inscenizacja czerpała z jednej strony to, co najlepsze, z poprzednich odsłon, ale przynosiła też ożywcze tchnienie nowości. Mieliśmy więc tradycyjne sceny codziennego życia mieszkańców i handlu ulicznego, widzieliśmy spacerujące po rynku zakochane pary, roznoszącego prasę gazeciarza, żebraczkę i grupę uczniów ze swoją nauczycielką. Uwagę przykuwało też jednak tragikomiczne zachowanie kilku postaci charakterystycznych. Widzowie obserwowali przepychanki skłóconych praczek, zataczającego się pijaka prowadzonego do domu przez żonę i wnuczka oraz prowokacyjne zachowanie wydekoltowanej damy lekkich obyczajów.

Kolejną nowością były interakcje aktorów z publicznością: barwnie ubrana, zaburzona psychicznie kobieta strzelała do widzów papierowymi kulkami z procy, sprzedawczyni częstowała wodą, a w jednej z późniejszych scen Niemcy zmuszali widza do zastrzelenia niedobitka po nalocie (przelatującego nisko samolotu i wstrząsających efektów pirotechnicznych oczywiście też nie zabrakło). Sami żołnierze niemieccy zaś mieli w tym roku spore pole do popisu – ich brutalna siła kierowana przeciwko ludności cywilnej robiła duże wrażenie.

Całość spektaklu była pomyślana jako opowieść jednej z mieszkanek przedwojennej Mławy (w tej roli dyrektor Miejskiego Domu Kultury Katarzyna Kaszuba) – jej komentujący wydarzenia głos słyszeliśmy między poszczególnymi epizodami. Wzruszająca historia zakończyła się jednak happy endem: oto na rynek wjeżdżają husarze (grupa pod kierunkiem Jacka Żywca ze stajni Tarpan w Korbońcu), by wyzwolić miasto spod jarzma wroga.

Rekonstruktorzy jak zwykle zebrali od publiczności gromkie brawa, po ich występie zaś uczestnicy piątkowych uroczystości udali się do miejskiego parku, by złożyć znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i obejrzeć występy na plenerowej scenie.

Krzysztof Napierski / UMM
Data wpisu: 27-08-2017r. powrót   
 
   Mława przypomina: wojna to dramat
Obchody Święta Brygady Bartoszyckiej i rocznicy wybuchu II wojny światowej, zakończył spektakl teatru plenerowego. Poruszające widowisko przypomniało dramat wojenny mieszkańców Mławy, ale stało się także przestrogą, że zagrożenie wojną jest wciąż realne. Spektakl poruszył tysiące ludzi.

Mława od wielu dni przygotowywała się do uroczystości związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz X Rekonstrukcją bitwy pod Mławą. Ponad 1000 osób zaangażowało się w organizację tego przedsięwzięcia. Trwały próby rekonstruktorów, budowa scenografii, działania logistyczne, ale także porządkowanie ulic i skwerów. W piątek od rana w mieście czuło się narastające emocje. Na Starym Rynku stanęły kramy, a na ul. 3 Maja – współczesne wojskowe pojazdy i uzbrojenie. Po raz pierwszy w centrum Mławy można było zobaczyć najnowocześniejsze działo polskiej armii – haubicę gąsienicową KRAB. Piknik militarny cieszył się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców (więcej o nim w tekście: http://www.mlawa.pl/aktualnosci/krab-zrobil-wrazenie.html#tresc-strony), podobnie jak cześć oficjalna i widowisko teatralne. Do centrum miasta po raz kolejny przyszły tłumy widzów.

- Przyjeżdżamy do was z wielką przyjemności. Wy, mieszkańcy Mławy, jesteście dla nas wielkim wyzwaniem, jeśli chodzi o podejście do munduru, i za to serdecznie wam dziękujemy. Mogę obiecać, że do Mławy zawsze będziemy wracać – zwrócił się do mieszkańców płk. Janusz Wiatr, dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej i współorganizator obchodów.

Z okazji Święta Brygady pułkownik Wiatr wręczył resortowe odznaczenia „swoim” żołnierzom. Dodatkowo uhonorował statuetkami Piechura 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej panów: mjra Józefa Wegiel, prof. Ryszarda Jusziewicza oraz Komandora Ireneusza Kukowskiego.

O Mławie ciepło wyrazili się także inni mówcy. - To wielki honor dla mnie i zaszczyt być, praktycznie w każdą rocznice wybuchu II wojny światowej w tym miejscu. Corocznie wzruszam się tu mocno, ale także wspominam lata, które minęły i  zaangażowanie całego miasta, pod przewodnictwem pana burmistrza. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że niewielu jest takich ludzi jak pan, panie burmistrzu – pochwalił działania Sławomira Kowalewskiego  Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Leszek Surawski.

Poseł Anna Cicholska oraz senator Jan Maria Jackowski wspomnieli genezę bitwy pod Mławą i zwrócili uwagę na wyjątkowe pielęgnowanie w mieście pamięci o bohaterach.

- Można zapytać po co to robimy, dlaczego pamiętamy i przypominamy wydarzenia sprzed 78 lat? Ale my mamy ku temu solidne podstawy - szacunek i wyrazy wdzięczności dla żołnierza polskiego, który przelewał krew i stracił życie w obronie ojczyzny – powiedział burmistrz Sławomir Kowalewski i zachęcił do tego, by budować dobre relacje z innymi ludźmi. Przypomniał, że pokój zależy od każdego z nas.

Po rocznej przerwie Mława wróciła do piątkowych uroczystości z teatrem żywym na ulicy w formie, która najbardziej podobała się widzom – realistycznego wspomnienia losu Mławy w pierwszych dniach września 1939 roku. Scenariusz spektaklu opracowała dyrektor MDK Katarzyna Kaszuba, a jego reżyserem jest Mariusz Tarnożek. Mławscy rekonstruktorzy wiarygodnie odegrali role mieszkańców przygranicznego miasteczka, w którym codzienne, proste życie przerywa nalot niemieckich bombowców. Realistyczne sceny budowane przez charakterystyczne, mocne postacie zrobiły wrażenie na widzach. Tym bardziej, że w tym roku twórcy widowiska weszli w swoisty dialog z publicznością. Częstowali widzów mlekiem, zachęcali do kupna gazet, lamp czy tekstyliów. Najbardziej dramatyczny był moment, gdy esesmani wciągnęli na scenę młodego chłopaka. Ubrany współcześnie nastolatek protestował, miało się jednak wrażenie, że wpadł w wir zdarzeń, na które nie ma wpływu. Gdy dramat sięgnął zenitu, na scenie pojawili się husarzy. Narrator przypomniał miejsca chwały oręża polskiego kończąc listę nazwą: „ Mława – 2017”. Publiczność nagrodziła artystów brawami.

Po spektaklu mieszkańcy prowadzeni przez husarzy przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie ustawili zapalone znicze. Dzień zakończył plenerowy pokaz filmy „Mława- Mielau- Mława” i koncert Marty i Pawła Stawińskich na estradzie w parku.

W sobotę ciąg dalszy uroczystości. Na polu bitwy pod Mława w Uniszkach Zawadzkich o godzinie 10:00 rozpocznie się  piknik militarny. Około godziny 15:00 - X Rekonstrukcja bitwy pod Mławą. Później pokaz dynamiczny współczesnego polskiego uzbrojenia, a następnie koncert zespołu FORTECA (wszystko w bitewnej scenografii). Serdecznie zapraszamy.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM


Data wpisu: 27-08-2017r. powrót   
 
   Generałowie w Mławie
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Leszek Surawski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych - Jarosław Mika, a także generał dywizji – Marek Sokołowski przyjęli zaproszenie Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego oraz płk. Janusza Wiatra – dowódcy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, i biorą udział w mławskich obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.
MG
Data wpisu: 27-08-2017r. powrót   
 
   Krab zrobił wrażenie
Na pikniku militarnym spotkali się miłośnicy mławskich obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, militariów, wojskowości i polskiej armii. – Podchodzą do nas głównie mężczyźni. Są zainteresowani sprzętem, ale także wspominają czas swojej służby w wojsku – zdradzają żołnierze, którzy obsługują stoiska z uzbrojeniem.

Czołgi Leopard i Twardy są jednak oblegane przede wszystkim przez dzieci. Nie tylko chłopców – choć nich głównie. Franek ma 8 lat. Na piknik militarny przyszedł w wujkiem. Bardzo podoba mu się sprzęt wojskowy, ale nie wie jeszcze, czy chciałby zostać żołnierzem. Marcel jest młodszy od Franka mniej więcej o połowę. Sam wszedł na Leoparda, jednak z zejściem miał pewien problem. Na szczęście na piknik przyszedł babcią, która wyprowadziła go z opresji i zniosła po schodach. Mimo przejściowych problemów Marcel jest przekonany, że kariera w wojsku jest jego przyszłością, bo wyjątkowo podobają mu się karabiny. – Zakładamy dzieciom hełmofony, oprowadzamy je po pojeździe i to im się bardzo podoba – mówi Dawid z obsługi Twardego.

Na pikniku militarnym w Mławie duże zainteresowanie budziły stroje snajperów nazywane przez nich maskałatami.  – Każda jest inna, ponieważ wykonujemy je sami, własnoręcznie. – zradzają panowie Krystian i Tomasz. Wytrwale ćwiczą na strzelnicy celność, jednak mają nadzieję, że nie będą musieli wykorzystywać swoich umiejętności poza salą ćwiczeń.

Niewątpliwie największe wrażenie na odwiedzjących piknik militarny wywarła haubica samobieżna KRAB – 155 mm - najnowocześniejsze działo w wyposażeniu polskiej armii. Ponad 12-metrowa haubica na ul. 3 Maja w Mławie musiała mieć ustawioną lufę prawie pionowo, bo nie zmieściłaby się między domami. Mieszkańcy i przybyli do miasta goście byli pod wrażeniem jej formatu, ale także zasięgu ognia. Krab nosi pociski na ponad 40 kilometrów.

Prezentowany w centrum miasta sprzęt wojskowy będzie można podziwiać jutro na przedpolach Mławy – w Uniszkach Zawadzkich. Piknik Militarny rozpocznie się o godzinie 10:00. Od 12:00 na scenie bitewnej będą prezentowały się zespoły artystyczne z Mławy i z Bartoszyc. Od 14:30 rozpoczynamy odliczanie do X Rekonstrukcji bitwy pod Mławą. Po widowisku historycznym – pokaz dynamiczny współczesnego sprzętu wojskowego oraz przelot migów 29. Następnie – koncert zespołu FORTECA. Serdecznie zapraszamy.
Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM
Data wpisu: 25-08-2017r. powrót   
 
   Transmisja on- line, 25 sierpnia 2017 r.
Uroczysty Apel z okazji Święta 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej
oraz inscenizacja nalotu bombowego na Mławę.

Transmisja online - 25 sierpnia 2017r.

http://www.mlawa.pl/index2.html
Data wpisu: 25-08-2017r. powrót   
 
   SŁAWOMIR KOWALEWSKI - Rekonstrukcja - strzał w 10!
Rekonstrukcja bitwy pod Mławą w tym roku będzie organizowana po raz 10. Jej inicjatorem i realizatorem jest Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława.
Magdalena Grzywacz: Panie burmistrzu, w 2008 roku rekonstrukcje historyczne nie były jeszcze popularnym zjawiskiem angażującym społeczności i wpływającym na promocję gmin. Co spowodowało, że 9 lat temu zorganizował pan pierwszą rekonstrukcję w Mławie?
Sławomir Kowalewski:  W grudniu 2006 roku zostałem Burmistrzem Miasta Mława. W 2007 po raz pierwszy sprawując tę funkcję, uczestniczyłem w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej. Potoczyły się w taki sam sposób, jak wcześniej, za moich poprzedników. W centrum miasta odbyła się defilada żołnierzy z Bartoszyc. Przyjechał generał tej jednostki i oprócz niego oraz burmistrza, stało w centrum dokładnie 11 osób. Staliśmy przed domem kultury, przy krawężniku i odbieraliśmy defiladę żołnierzy ze sztandarem i orkiestrą. Po jednej stronie ulicy 11 osób, po drugiej – do podstawionych pod ratuszem autobusów przemieszczało się 19 osób ze zwiniętymi proporcami. Ogółem naliczyłem na tych uroczystościach 30 osób, oprócz żołnierzy. Myślałem, że spalę się ze wstydu. Później przejechaliśmy pod Pomnik Piechura, a tam głos zabrało kilku polityków. Formuła uroczystości była męcząca, nawet dla mnie, jako gospodarza obchodów, a co dopiero dla osób, które tam specjalnie przybyły.
Oprócz polityków, burmistrza i około 150 żołnierzy, na uroczystości w Uniszkach były poczty sztandarowe i, dosłownie, kilka osób, które spontanicznie przybyły, aby wspomnieć rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przed Mauzoleum stanęło więc nie więcej niż 300 osób.
Ciąg dalszy w pliku poniżej.
Data wpisu: 24-08-2017r. powrót   
 
   Zobacz film o Mławie lat wojny i okupacji
 Grupa nieformalna Mława – Miasto Zabytkowe przygotowuje kolejne interesujące przedsięwzięcie związane z obchodami rocznicy Bitwy pod Mławą. W piątek 25 sierpnia, zaraz po inscenizacji nalotu bombowego na Stary Rynek, w miejskim parku wyświetli film dokumentalny „Mława Mielau Mława”.

Oparty o materiały archiwalne film przedstawia realia II wojny światowej i czasu okupacji w Mławie. - Obrazuje skalę zniszczeń, nastroje społeczne, społeczeństwo. Poza aspektem archiwalnym staraliśmy się zapewnić widzom odpowiedni poziom artystyczny. Muzykę budującą odpowiedni nastrój filmu skomponował znany muzyk i aranżer Janusz Prusinowski – opisuje Robert Zaborowski z grupy nieformalnej Mława – Miasto Zabytkowe.

Pomysłodawcą stworzenia filmu jest mławski kolekcjoner Jarosław Janiszewski. W obrazie wykorzystano jego zbiory.
KN / UMM
Data wpisu: 24-08-2017r. powrót   
 
   ODEZWA BURMISTRZA MIASTA MŁAWA
Szanowni Państwo,

dziewięć lat temu szukając najlepszej formy przywrócenia pamięci o bitwie pod Mławą i walczących tu bohaterach, zorganizowaliśmy pierwszą rekonstrukcję walk z 1939 roku. W centrum miasta zgromadziło się mnóstwo ludzi, bo każdy chciał uczestniczyć w tym wydarzeniu. Po spektaklu ulicznym „Nalot bombowy na Mławę” miasto zamarło. Wielotysięczny tłum ludzi ze łzami w oczach i ściśniętymi gardłami stał nieruchomo. Wszyscy potrzebowaliśmy chwili, by uspokoić emocje i nagrodzić mławskich rekonstruktorów brawami.
Dzięki zaangażowaniu organizatorów, naszych przyjaciół – żołnierzy, policjantów, strażaków, harcerzy, dzięki wielkiemu zapałowi rekonstruktorów cywilnych i wojskowych, i w końcu – dzięki widzom, którzy chcą oglądać mławską rekonstrukcję, tworzymy widowisko będące świadectwem dramatu ludzkości. Robimy to dla naszych bohaterów – żołnierzy 20 Dywizji Piechoty, którzy walczyli i ginęli pod Mławą, dla ich rodzin, dla publiczności, ale także dla nas i naszych dzieci. Pamięć zawodzi, więc za cel postawiliśmy sobie przypominanie o tym, że pogłębianie konfliktu, brak szacunku dla innych, poczucie wyższości prowadzą do tragedii, której odwrócić i naprawić nikt nie jest w stanie.
Spotykamy się w rocznicę wybuchu II wojny światowej - wojny, która zniszczyła ludzi, narody, miasta i państwa, a wraz z nimi tradycję, kulturę, możliwość tamtej koegzystencji, współpracy. Doprowadziła do dramatu na niewyobrażalną wcześniej skalę. Chcemy o tym pamiętać, nabierać mądrości i budować mosty, nie barykady czy mury.
Dziś ponownie apeluję do widzów i gości rekonstrukcji - pracujmy na rzecz pokoju, każdego dnia realizujmy to wielkie zadanie, za które ponosimy odpowiedzialność.
Sławomir Kowalewski
Burmistrz Miasta Mława
Data wpisu: 24-08-2017r. powrót   
 
   Scenografia nawiązuje do historii
Trwają intensywne przygotowania do sobotniej rekonstrukcji. Na polu bitwy pod Mławą w Uniszkach Zawadzkich ustawiane są trybuny i budowana jest scenografia. Tworzący ją rekonstruktorzy pracują zgodnie ze scenariuszem przygotowanym przez Sławomira Cisowskiego, który jak co roku będzie także narratorem widowiska. Scenarzystę natomiast zainspirowała prawdziwa historia.

Polskie schrony bojowe, budowane na początku 1939 roku, powstawały w wielkim sekrecie. Aby je ukryć, żołnierze wspólnie z mieszkańcami Mławy i okolic budowali atrapy stodół i wielkich szop, a wewnątrz intensywnie pracowali inżynierowie i budowlańcy. Tak zaaranżowane pole bitwy będzie w tym roku sceną starcia dwóch sił – przeważającej liczby wroga i obrońców, załóg schronów tworzących Pozycję Mławską.

Poza obudową bunkrów zbudowane będą domy mieszkalne, pojawi się leśny zagajnik oraz linie zapór i zasiek. – Dodatkowo, w tym roku przewidujemy jeszcze ciekawsze niż dotychczas efekty pirotechniczne. Warto to zobaczyć – zachęcają Witold Lemański i Wiesław Olczak.
Magdalena Grzywacz/RP UMM
Data wpisu: 23-08-2017r. powrót   
 
   MARCIN DOMINIAK – „Mława” jest marką samą w sobie
Witam i pragnę przekazać kilka słów na temat moich przemyśleń o Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą 1939 r. Dla mnie to przede wszystkim spełnienie moich historycznych pasji. Mława od lat dostarcza niezapomnianych wrażeń. Rekonstrukcja dała mi możliwość poznania takich samych pasjonatów jak ja. To tu stawiałem pierwsze kroki w rekonstrukcji, to tu poznałem wielu wartościowych ludzi, patriotów. Były momenty i słabsze oraz osoby, które okazywały się złymi duchami tego widowiska. Niemniej jednak „Mława” przetrwała trudne chwile i dziś jest marką samą w sobie. Największe wrażenie robi na mnie skala organizacyjna przedsięwzięcia. Tego nigdzie nie widziałem w takim wymiarze. Duża chwała w tym względzie pracownikom Urzędu Miasta z Burmistrzem na czele. Niektórzy moi ciechanowscy koledzy i przyjaciele po latach mojego zaangażowania w działania na ziemi mławskiej (bo to nie jest tylko rekonstrukcja) śmiali się, twierdząc, że ze mnie to już Mławiak. I niech już tak będzie…
mjr Marcin Dominiak
Szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie, rekonstruktor Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79. pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy
fot.: WKU w Ciechanowie
Data wpisu: 23-08-2017r. powrót   
 
   Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w najbliższą niedzielę
Już w najbliższą niedzielę, na estradzie w parku, w blisko sześćdziesięcioosobowym składzie wystąpi Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Repertuar wojskowo-patriotyczny zostanie wzbogacony o kilka utworów z gatunku muzyki rozrywkowej.
Na to niezwykłe muzyczne wydarzenie zapraszamy 27 sierpnia 2017 r. o godz. 17.00.

Instrumentaliści zaprezentują się wraz z solistami, a mieszkańcy usłyszą najpiękniejsze pieśni patriotyczne w doskonałej, niepowtarzalnej adaptacji, wprawiającej w zdumienie najwybitniejszych muzyków na świecie. Dostosowana do wymagań i estetyki współczesnego odbiorcy prezentacja zachwyci nie tylko pasjonatów wojskowości, ale również wytrawnych melomanów. Zespół potrafi urzec maestrią i wykonaniem, a co najważniejsze zaoferować nietuzinkowy pokaz profesjonalizmu, gry i estradowych umiejętności, które gwarantują niezapomniane przeżycia wszystkim słuchaczom.


Data wpisu: 22-08-2017r. powrót   
 
   SŁAWOMIR WIETECHA – Nie mogło zabraknąć harcerzy
Nasz hufiec aktywnie włącza się w działania lokalnej społeczności. Dlatego nie mogło nas zabraknąć na uroczystościach patriotycznych poświęconym Obrońcom Ojczyzny. W rekonstrukcjach Bitwy pod Mławą bierzemy udział od początku. Byliśmy na wszystkich. Do udziału w widowiskach angażuje się zwykle około 80 harcerzy i harcerek z ZHP i ZHR - którzy nas wspomagają. Rolą harcerstwa jest m.in. kształtować postawy patriotyczne. Poprzez pomoc w organizacji rekonstrukcji oddajemy hołd tym, którzy nas bronili i polegli, abyśmy mogli żyć wolnej Polsce. Głównym naszym zadaniem w centrum miasta i w Uniszakch Zawadzkich jest dostarczanie wody uczestnikom uroczystości oraz zaopiekowanie się osobami, które zasłabną oraz wezwanie profesjonalnej pomocy medycznej, gdy zajdzie taka potrzeba. Na polu bitwy zwykle jest gorąco, ktoś może poczuć się gorzej. Ważne, aby pomoc szybko przybyła. To nasza rola.

SŁAWOMIR WIETECHA
Komendant Hufca ZHP Mława
Data wpisu: 22-08-2017r. powrót   
 
   SEMINARIUM EDUKACYJNE - Zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich w 1939 r
REGIONALNY OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ W WARSZAWIE
(prowadzony przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska")
wraz z BURMISTRZEM MIASTA MŁAWA

w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą
zaprasza na

SEMINARIUM EDUKACYJNE - Zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich w 1939 r.

Seminarium, którego integralną częścią będą warsztaty edukacyjne przeprowadzą eksperci z Instytutu Pamięci Narodowej.

Seminarium odbędzie się w dniu 25.08.2017r. (piątek), godz. 13.30 – 15.00 w Sali Papieskiej Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, ul. 3 Maja 5.

Data wpisu: 22-08-2017r. powrót   
 
   WOJCIECH ZALEWSKI – Krążę wokół Mławy
Już od wczesnej młodości Mława kojarzyła mi się z czymś zagadkowym i nieznanym. Co rok, gdy podróżowałem z rodzicami na wyczekane wczasy, mijałem stojące pośród łanów zbóż zagadkowe budowle, niepasujące do niczego. Wielkie betonowe kolosy wrosły w krajobraz pól tak, że stały się dla podróżujących punktem orientacyjnym na drodze na północ.

Wiele lat później, gdy w arkana historii zacząłem zagłębiać się na poważnie, te same bunkry – bojowe schrony piechoty - jak określa się je profesjonalnie, stały się dla mnie czymś bardzo osobistym. W roku 1995 podjąłem się wraz z kilkoma kolegami, zorganizowania pierwszej studyjnej podróży i opracowania dla Politechniki Warszawskiej kartograficznego obrazu Pozycji Mławskiej wraz z naniesieniem każdego schronu, każdego okopu i każdej istniejącej wówczas pozycji. Przez kilkanaście dni, chodząc po polach i lasach, udało nam się nanieść na mapę wszystko, co jeszcze istniało.

Kolejnym krokiem mojej przygody z Mławą była publikacja książkowa – „Mława 1939". Do dziś książka ta ma już trzy wydania. Kolejne projekty miały już z górki: Gra strategiczna „Mława 1939”, II tom Atlasu, w którym walki pomiędzy Turzą a Sławogórą rozrysowałem w skali kompanijnej, aż w końcu udział w rekonstrukcjach historycznych.

Wiele lat później, poszukując korzeni rodzinnych, natrafiłem na dokumenty Centralnego Archiwum Wojskowego dotyczące moich przodków. Okazało się, że jeden z nich w roku 1920, podczas wojny z Rosją Sowiecką, właśnie pod Mławą – w Czernicach Borowych, otrzymał Order Virtuti Militari. Tak to historia zatoczyła koło, a moje zamiłowanie do Mławy okazało się chyba zupełnie nieprzypadkowe.

Po dziesięciu latach rekonstrukcji historycznej Mława stała się synonimem rozpoczęcia wszelkich działań rocznicowych. To tu na polach pod Uniszkami Zawadzkimi odbywa się największa europejska bitwa, ukazująca działania wojenne. Istnieje ogromna szansa, że inscenizacja i wszystko co wokół niej już powstało będzie pracowało na ogromny sukces miasta, które stawiło tak zacięty opór najeźdźcy, i które nie uległo pod jego uderzeniami.
Data wpisu: 21-08-2017r. powrót   
 
   Bezpłatne autobusy na pole bitwy
Data wpisu: 21-08-2017r. powrót   
 
   Utrudnienia w ruchu podczas bitwy
Data wpisu: 21-08-2017r. powrót   
 
   PAWEŁ ROŻDŻESTWIEŃSKI: MŁAWA JEST KRÓLOWĄ REKONSTRUKCJI POLSKIEJ
O nowościach w tegorocznej rekonstrukcji, a także o podsumowaniu dotychczasowej współpracy, z Pawłem Rożdżestwieńskim - głównym organizatorem rekonstrukcji z ramienia MILITARI ART., prezesem Polonia Militaris oraz działaczem Fundacji Wojskowości Polskiej rozmawia Magdalena Grzywacz.
Magdalena Grzywacz: Jesteś w Mławie od początku. Jak nasza rekonstrukcja się zmieniała?
PAWEŁ ROŻDŻESTWIEŃSKI:  W 10 edycji rekonstrukcji biorą udział rekonstruktorzy, którzy mieli po 10 lat, gdy się zaczynała. Teraz mają po 20 – czyli dorosło całe pokolenie rekonstrukcyjne. Ja jestem też o 10 lat starszy i wiem, że im dłużej trwa ta rekonstrukcja, tym mniej jest osób, które rzeczywiście brały udział w bitwie pod Mławą. Inaczej sytuacja wyglądała w 2008 roku i inaczej wygląda teraz. Sprawia to jeszcze większe zobowiązanie w stosunku do nas, bo jeśli 10 lat temu stopień umowności był duży, to teraz – wraz z rozwojem ruchu rekonstrukcyjnego i walką o drobiazgowość w odtworzeniu wszystkiego – na nas spoczywa obowiązek nie tylko tworzenia widowiska, ale wspominania tych, którzy odeszli. Oni nas zobowiązali i dali nam przyzwolenie, aby w ten sposób promować historię.
Ciąg dalszy w poniższym pliku.
Data wpisu: 18-08-2017r. powrót   
 
   ZBIGNIEW PRUSACZYK - Ludzie oczekują huku, błysku i dymu
Jeśli chodzi o obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej i bitwy pod Mławą, przyjeżdżam przede wszystkim na ich pierwszą część, podczas której jest odtwarzany nalot na miasto. Ciężko mi jest ocenić, która z tych inscenizacji była najlepsza – każda była specyficzna. Poruszany temat jest co prawda jeden, ale aktorzy, którzy tam występowali, przedstawiali inscenizację na swój sposób, bez dokładnego scenariusza, co było bardzo interesujące. Najbardziej jednak podobała mi się inscenizacja w 2010 r., w której czynnie brali udział sam burmistrz Sławomir Kowalewski i inni ważni dla miasta mieszkańcy, m.in. dziekan dekanatu mławskiego ks. Kazimierz Ziółkowski. Chociaż każda na swój sposób była bardzo fajna, ukazywała życie mieszkańców Mławy tamtych czasów. Cenne jest też to, że co roku tak wielu mieszkańców chętnie bierze udział w rekonstrukcjach. Jestem za tym, żeby je kontynuować, ale - tak jak dotychczas - za każdym razem w jakiś sposób urozmaicać, gdyż gdyby co roku było to samo, podejrzewam, że stałoby się nudne. Dzięki wprowadzaniu nowych elementów, zawsze będą atrakcyjne dla widzów, a zwłaszcza dla młodych pokoleń.
Na rekonstrukcjach w Uniszkach Zawadzkich bywałem już rzadziej, jednak bardzo mi się one podobają ze względu na ich rozmach i widowiskowość. Mówiąc krótkimi, żołnierskimi słowami: ludzie oczekują huku, błysku i dymu – i ta dynamika w Uniszkach Zawadzkich jest zapewniona. Mam porównanie z innymi rekonstrukcjami bitew II wojny światowej, które nieraz ograniczają się tylko do pokazów statycznych sprzętu. Na ich tle ta w Uniszkach prezentuje się dużo lepiej.

ppłk Zbigniew Prusaczyk
Dowódca Uroczystości w Mławie, po raz siódmy biorący udział w obchodach rocznicy Bitwy pod Mławą
Data wpisu: 18-08-2017r. powrót   
 
   Bitewny konkurs w Radio 7 – powalcz o nagrody!
Od poniedziałku do piątku (21-25 sierpnia 2017 r.) o godzinie 8.40 na antenie Radia 7 będzie prowadzona kolejna edycja konkursu związanego z Rekonstrukcją Bitwy pod Mławą, przygotowywanego przez organizatora – Miasto Mława i patrona medialnego – Radio 7. Do wygrania upominki związane z wydarzeniem. Zapraszamy do udziału.
Każdego dnia będzie można usłyszeć jedno pytanie dotyczące rekonstrukcji. Wystarczy na nie odpowiedzieć, wysyłając sms do Radia 7 i mieć odrobinę szczęścia, aby wygrać zestaw upominków. Podpowiedzi można szukać na naszej stronie internetowej dedykowanej rekonstrukcjom: www.bitwa1939.mlawa.pl.
Nagrody w konkursie wręczą zwycięzcom Prezes Radia 7 Barbara Małecka oraz Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski w sobotę 26 sierpnia, tuż przed rekonstrukcją, na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich. Zachęcamy do udziału i życzymy powodzenia!
KN / UMM
Data wpisu: 18-08-2017r. powrót   
 
   WITOLD LEMAŃSKI - Można robić znakomite widowiska, które przyciągają tłumy
- Pierwsza nasza rekonstrukcja, ta na Starym Rynku, całkowicie zaskoczyła widzów – tak bardzo, że gdy się skończyła, zapanowała taka cisza na mieście, że komara można było usłyszeć. I dopiero potem zaczęły się ogromne brawa – wspomina insp. Witold Lemański, pomysłodawca rekonstrukcji Bitwy pod Mławą i współorganizator wszystkich jej edycji. Z byłym Komendantem Powiatowym Policji w Mławie, a obecnie szefem jednostki w Żurominie, rozmawiamy o początkach działań „na linii frontu” i emocjach związanych z tą żywą lekcją historii.
Data wpisu: 18-08-2017r. powrót   
 
   MiGi nad polem bitwy!

W czwartek, 17 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne obchodów 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą połączonych w tym roku ze świętem 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Kolejne atrakcje, jakich jeszcze w Mławie nie było przed nami.

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych wyraził zgodę na przeprowadzenie w Mławie po działaniach rekonstrukcyjnych dynamicznego pokazu sprzętu. Po zakończeniu bitwy około godz. 15.50 zobaczymy w akcji czołg PT41 Twardy, Leopard, BRDM, BWP 1 i inne.

Z okazji jubileuszowej dziesiątej Rekonstrukcji Bitwy pod Mława nad polem bitwy przelecą dwa samoloty odrzutowe MiG 29.

MiG  29 to myśliwiec frontowy odrzutowy o konstrukcji metalowej. Jest jednym z pierwszych radzieckich samolotów taktycznych, w których zastosowano turboodrzutowe silniki dwuprzepływowe. Obecnie w służbie pozostaje 35 egzemplarzy MiG-a 29.

Na Pikniku Militarnym zarówno w piątek, jak i w sobotę zobaczymy AHS Kraba z Węgorzewa, czołg 2A5 Leopard z jednostki z Wesołej, czołg PT-91 Twardy z Braniewa, Skorpion 3, Bartoszyce wystawią BWP – 1, BRDM – 1 Szakal, sekcję strzelców wyborowych, drużynę zmechanizowaną.

Atrakcją w piątek, 25 sierpnia będzie pokaz musztry paradnej przygotowany przez Pododdział Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Musztrę zobaczymy bezpośrednio po zakończeniu oficjalnych uroczystości przed defiladą.

Nie może Ciebie zabraknąć na jubileuszowych obchodach bitewnych. Zapraszamy!

zdj. http://www.defence24.com

Data wpisu: 18-08-2017r. powrót   
 
   WIESŁAW OLCZAK - Doświadczenie procentuje
Nie ukrywam, że najbardziej utkwiła mi w pamięci pierwsza „Mława”. To było wówczas coś wyjątkowego ze względu na samą lokalizację – miejsce jest historyczne, użyte są oryginalne schrony bojowe. Teren jest wyjątkowy również ze względu na swoją obszerność. Tutaj rzeczywiście można zaobserwować zarówno wielu ludzi, jak i dużo sprzętu. To naprawdę bardzo ciekawa sprawa, unikalna na skalę krajową. Właśnie to miejsce stanowi o wyjątkowości imprezy. Sprzęt i pirotechnikę można bowiem spotkać wszędzie – lepsze lub gorsze, w zależności od nakładów finansowych oraz możliwości i założeń scenariusza. Miejsce jest jednak wyjątkowe właśnie ze względu na swoją autentyczność.
W samej organizacji rekonstrukcji natomiast największym wyzwaniem jest pozgrywanie wszystkich elementów w czasie i w konkretnych miejscach. To niewątpliwy kłopot, gdyż uczestników jest bardzo dużo – razem z rekonstruktorami cywilnymi blisko trzysta osób – ale radzimy sobie. Doświadczenie zebrane z dotychczasowych dziewięciu lat procentuje.
Uważam, że rekonstrukcje powinny być nadal organizowane. Najlepszym uzasadnieniem jest liczba osób, które na nie przyjeżdżają. To są dziesiątki tysięcy ludzi. To jest wydarzenie, które ściąga wielu, i to z różnych zakątków kraju. Zarówno piątkowa impreza w mieście, jak i ta w Uniszkach – towarzyszy im bardzo duże zainteresowanie widzów. Zdecydowanie warto to kontynuować.
Wiesław Olczak, prezes Stowarzyszenia Historycznego „Pionierzy 40 pułku piechoty Dzieci Lwowskich”
Data wpisu: 17-08-2017r. powrót   
 
   Jeśli zdrowie dopisze, major Józef Węgiel będzie na rekonstrukcji
Przed nami jubileuszowa, dziesiąta Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą. Burmistrz Sławomir Kowalewski i płk Janusz Wiatr zaprosili na uroczystości do Mławy i Uniszek Zawadzkich ostatniego żyjącego weterana walk na przedpolach miasta z września 1939 r. – majora Józefa Węgiel.
Z synem kombatanta rozmawiał telefonicznie burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski. Zachęcił całą rodzinę do przyjazdu do Mławy i Uniszek Zawadzkich na dwudniowe obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej i bitwy pod Mławą. Jak podkreślił, w tym roku nabiorą one wyjątkowego charakteru, gdyż pierwszego dnia – w piątek 25 sierpnia – na Starym Rynku swoje święto będzie obchodzić zaprzyjaźniona z miastem 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana, kontynuująca tradycje 20 Dywizji Piechoty, w której walczył sam mjr Węgiel. – To dla nas wielki zaszczyt i wielkie zobowiązanie, ale myślę, że sobie poradzimy – mówił burmistrz.
Jak się dowiedział z rozmowy, mjr Józef Węgiel, który do naszego miasta ma wielki sentyment, cały czas interesuje się Mławą i o nią dopytuje. Syn zapewnił, że jeśli tylko żołnierzowi 20 DP zdrowie dopisze, przyjedzie z rodziną na mławskie obchody i rekonstrukcję. Możemy mieć nadzieję, że już po raz trzeci na rekonstrukcji zobaczymy bohatera spod Mławy, tym bardziej że obecnie cieszy się dobrą formą i humorem. – Będzie to dla nas wielkie szczęście i zaszczyt, jeśli będziemy mogli się spotkać – zapewnił Sławomir Kowalewski.
Razem z dowódcą 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Januszem Wiatrem podpisał oficjalne zaproszenie dla obchodzącego niedawno 103. rocznicę urodzin majora. Bardzo liczymy na jego przybycie.
KN / UMM
Data wpisu: 16-08-2017r. powrót   
 
   Jak co roku Poczta Polska S. A. promuje mławską bitwę
Poczta Polska S.A. przygotowuje na jubileuszową, X Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą ofertę promocyjną. Dostępna będzie nowa kartka pocztowa, znaczek pocztowy personalizowany oraz okolicznościowa pieczęć. Przedstawiamy Państwu wizualizację przygotowaną przez pracowników Poczty Polskiej.

Na polu bitwy zostanie przygotowane stoisko Poczty Polskiej, gdzie dostępne będą inne upominki filatelistyczne. Stoisko poczty zawsze cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, odwiedzający z chęcią wysyłają pozdrowienia z pola bitwy, korzystają z okolicznościowych datowników. Zapraszamy na stoisko Poczty Polskiej i w tym roku.

Data wpisu: 16-08-2017r. powrót   
 
   JANUSZ WIATR - Spadkobiercy „Żelaznej Dywizji”
- Poprzez promowanie armii pragniemy utrwalać aprobujący stosunek do żołnierza, jak również prestiż i system wartości  z nim związany, czyli braterstwo, honor, odwagę i patriotyzm – mówi płk. Janusz Wiatr. Z dowódcą zaprzyjaźnionej z Miastem Mława 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, organizującej w tym roku w naszym mieście swoje święto, rozmawiamy o tradycjach 20 Dywizji Piechoty, promocji wojskowości i rekonstrukcjach bitwy pod Mławą.
Cały wywiad - w pliku poniżej
Data wpisu: 16-08-2017r. powrót   
 
   ARTUR RYFIŃSKI - Przejmująca i żywa lekcja historii
 Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą to jedno z największych w ciągu roku przedsięwzięć pod względem zapewnienia bezpieczeństwa. Za nami już 9 rekonstrukcji i 9 policyjnych akcji, podczas których z troską i zaangażowaniem dbaliśmy o bezpieczeństwo uczestników tak ważnej dla naszego miasta uroczystości. Za każdym razem mogliśmy też liczyć na ogromne wsparcie ze strony sąsiednich jednostek Policji.

Bitwa pod Mławą to dla nas nie tylko czas wytężonej pracy, ale moment przejmującej i wciąż żywej lekcji historii – w którą także jesteśmy bezpośrednio zaangażowani. Nasi policjanci - rekonstruktorzy są na polu bitwy, a rekonstrukcje historyczne stały się dla nich życiową pasją. Odwiedzają nas także policjanci działający w grupach rekonstrukcji historycznej z całej Polski. Jest w tym wszystkim coś wyjątkowego i wzruszającego. Jest w tym duch patriotyzmu i naszej policyjnej służby.

Komendant Powiatowy Policji w Mławie

insp. Artur Ryfiński
Data wpisu: 16-08-2017r. powrót   
 
   Utrudnienia w ruchu podczas uroczystości bitewnych

 W związku z organizacją uroczystości związanych z 78. rocznicą wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą oraz Świętem 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej zamknięte dla ruchu kołowego będą następujące ulice:

 • w dniu 24 sierpnia (czwartek) - Stary Rynek od strony MDK od godz. 8.00;
 • w dniu 25 sierpnia. (piątek) - Stary Rynek (wokół rynku), ulice: Chrobrego, 3 Maja, Spichrzowa, cześć ulicy Płockiej (od Spichrzowej do Szewskiej), 18 Stycznia (do Placu 1 Maja), od godz. 6.00 do godz. 22.00.

Jednocześnie informujemy, iż uzyskaliśmy pozwolenia od Marszałka Województwa Mazowieckiego na zamknięcie wschodniej pierzei Starego Rynku dla ruchu tranzytowego drogą wojewódzką nr 544. Wyznaczone i oznakowane zostaną objazdy.

 • w dniu 26 sierpnia (sobota) - droga gminna w Uniszkach Zawadzkich za polem bitwy w kierunku Windyk.

Za utrudnienia w ruchu, które będą miały miejsce serdecznie przepraszamy.

Data wpisu: 14-08-2017r. powrót   
 
   Regulamin imprezy X Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą

1. Organizatorem imprezy jest Burmistrz Miasta Mława, siedziba organizatora: Urząd Miasta Mława, Stary Rynek 19,  06-500 Mława.

2. Impreza jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa i porządku publicznego. Czas trwania imprezy masowej od 14.00 - 18.00.

3. Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczestnicy imprezy zobowiązani są do:

 •     bezwzględnego podporządkowania się zaleceniom służb porządkowych oraz organizatorów i spikera prowadzącego imprezę,
 •     zachowywanie się w taki sposób, aby nie szkodził, ani nie zagrażał bezpieczeństwu     innych,
 •     przestrzeganie zakazu wkraczania na teren wytyczony ogrodzeniem tymczasowym,
 •     poszanowanie mienia publicznego oraz poszanowania zieleni,
 •     parkowania pojazdów mechanicznych w miejscach do tego wyznaczonych,
 •     w przeciwnym wypadku pojazd stanowiący utrudnienie dla ruchu, zostanie odholowany na parking policyjny.

4. Uczestnik Imprezy jest zobowiązany do poddania się czynnościom wykonywanym

przez oznakowane służby porządkowe.

5. Uczestnik Imprezy jest zobowiązany do opuszczenia imprezy na polecenie służb porządkowych w przypadku braku uprawnień do przebywania  lub zakłócania porządku

6. Na teren imprezy zabrania się wnoszenia przez widzów:

 •     broni wszelkiego rodzaju i przedmiotów, które mogą być użyte jako broń, pojemników do rozpylania gazu, substancji żrących lub farbujących,
 •     butelek, kubków, dzbanków lub puszek wykonanych z kruchego, pękającego lub twardego materiału,
 •     fajerwerków i innych przedmiotów pirotechnicznych, drzewców do flag i transparentów, napojów alkoholowych,  środków odurzających oraz substancji psychotropowych.

7. Zabrania się wprowadzania zwierząt, a w szczególności psów.

8. Przedmioty, których posiadanie jest zabronione  (łańcuchy, noże, kije, pałki, itp.) podlegają konfiskacie.

9. Osoby w stanie nietrzeźwym nie mają wstępu na imprezę.

10. Zabronione jest demolowanie urządzeń i wyposażenia terenu, na którym odbywa się impreza.

11. Zabronione jest rzucanie wszelkich przedmiotów mogących spowodować obrażenia ciała innych uczestników imprezy.

12. W razie wystąpienia sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia należy bezzwłocznie udać się do wyjścia ewakuacyjnego.

13. Organizator zastrzega sobie prawo do usunięcia z terenu imprezy osób nie stosujących się do powyższych zasad i przepisów lub której obecność na terenie imprezy jest z różnych powodów interpretowana jako źródło zagrożenia.

14. Osoby wchodzące na teren imprezy winne są zapoznać się z przepisami porządkowymi dotyczącymi tego obiektu.

15. Za nieprzestrzeganie regulaminu grozi odpowiedzialność karna.

16. Kto nie wykonuje polecenia organizatora lub służby porządkowej zgodnie z ustawą z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych podlega karze grzywny (Dz. U. z 2017 r poz. 1160).

17. Wejście na teren imprezy, oznacza bezwzględną akceptację powyższego regulaminu.

Data wpisu: 14-08-2017r. powrót   
 
   ZBIGNIEW KĄPIŃSKI – Scena pożaru była wyjątkowa
Rekonstrukcja bitwy pod Mławą i inscenizacja nalotu bombowego na Mławę to wyśmienite działania, które rozpowszechniają  wiedzę o bohaterskiej walce żołnierzy o północną granicę Rzeczypospolitej w pierwszych dniach września. Przypominają światu, że wojna 1939 r. rozpoczęła się właśnie tu i że mieszkańcy Mławy oraz jej okolic byli wśród ludności, która jako pierwsza doświadczyła jej okrucieństwa. Są także należnym hołdem składanym poległym tu żołnierzom.                                   
Zapytany o to, jak postrzegam owe widowiska przez pryzmat minionych 10 lat, uważam, że każda edycja miała wyjątkowy charakter. Na szacunek i podziw zasługuje aktywny udział w tym przedsięwzięciu mieszkańców Mławy w różnym wieku, zarówno kobiet i mężczyzn, jak też dzieci i młodzieży, działających w grupach rekonstrukcyjnych. W oczy rzuca się ich wielkie zaangażowanie. Widać, że robią to z pasją. Niewątpliwym walorem widowisk jest ich plenerowy charakter, który wywołuje niepowtarzalne i wyjątkowe emocje. To, co zwraca uwagę, to wysoki poziom organizacyjny, nacechowany dbałością o szczegóły. Ogromne wrażenie wywołują efekty pirotechniczne. Samoloty oddają właściwie atmosferę strachu. Niemiecki sprzęt pancerny i samoloty podkreślają przewagę sił III Rzeszy. Z racji wykonywanego zawodu doceniam też wysiłki organizatorów na rzecz bezpieczeństwa uczestników.
Jednak gdybym miał wskazać, które z dotychczasowych widowisk było dla mnie szczególnie wyjątkowe, wymienię inscenizację nalotu bombowego na Mławę w roku 2010.  Brali w niej udział strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Iłowie dysponujący wozem konnym z pompą ręczną z początków XX w., w zaimprowizowanej scenie gaszenia pożaru targowiska ulicznego, będącego efektem bombardowania. Zostałem wówczas poproszony o pomoc w zdobyciu historycznego sprzętu strażackiego, rekwizytów i mundurów przypominających te, które były używane w tamtym czasie. Z życzliwości dla tego szlachetnego przedsięwzięcia prośbę spełniłem najlepiej, jak umiałem. Scena gaszenia pożaru była dla mnie wyjątkowa, bo uzmysłowiła mi, jak w pierwszych dniach września mogła wyglądać, wywołana nalotami, sytuacja pożarowa w mieście. Zapewne panowała ogromna panika. W moich myślach pojawiały się pytania jak mogły wówczas wyglądać działania ratowniczo-gaśnicze. Wprawdzie strażacy mławscy dysponowali wówczas trzema samochodami strażackim, ale daleko im było pod względem technicznym do używanych współcześnie. Poza tym trzy wozy przy jednoczesności wielu zdarzeń to niewiele, a przecież nie mogli liczyć na wsparcie innych jednostek. Pożarom towarzyszyły zdarzenia o charakterze „katastrof budowlanych”. Zagrożenie dla strażaków było ogromne. W każdej chwili mogły runąć stropy czy ściany zbombardowanych budynków. W mojej głowie pojawiały się kolejne pytania. Czy strażacy mieli skąd czerpać wodę do celów gaśniczych? Jak, tuż po zakończonym bombardowaniu, wyglądała pomoc osobom rannym? Jako strażak spotykam się z wieloma tragicznymi w skutkach zdarzeniami, ale te w warunkach wojennych na pewno były szczególnie tragiczne.
Mławskie inscenizacje i rekonstrukcje wiele uczą i skłaniają do głębokich refleksji. Zróbmy wszystko, aby żyć w pokoju !

Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mławie
st. bryg. Zbigniew Kąpiński
Data wpisu: 11-08-2017r. powrót   
 
   Sławomir Cisowski - Inscenizacja historyczna

We wrześniu 1939 roku na przedpolach Mławy żołnierze Wojska Polskiego stawili czoła niemieckim najeźdźcom. Przez cztery dni skutecznie powstrzymywali przeważające siły wroga, zatrzymując ich marsz na Warszawę. Niemcom nie udało się przełamać dobrze przygotowanej i bohatersko bronionej polskiej pozycji umocnionej. Walczyli tam żołnierze 20 Dywizji Piechoty, która po tej bitwie została nazwana przez niemieckich dowódców „Żelazną Dywizją”.

Jak wyglądały przygotowania do obrony?

Kto walczył na Pozycji Mławskiej?

Jakie emocje towarzyszyły bohaterskim obrońcom?

Jak wojna dotyka zwykłych ludzi?

Próbą odpowiedzi na te pytania jest rekonstrukcja historyczna „Bitwa pod Mławą” jaka rozgrywa się na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich  ... od dziesięciu lat. Tak, dziesięć lat. Dziesięć lat pokazywania i popularyzacji historii, przywracania pamięci o ludziach i wydarzeniach, jakie miały miejsce na ziemi mławskiej.

 Byłem na wszystkich „Mławach”, co roku było słychać mój komentarz w trakcie inscenizacji, a niektórzy mówią nawet o mnie „głos z pola bitwy”. To zaszczyt brać udział w takim przedsięwzięciu, wydarzeniu, które jest efektem pracy wielu przyjaciół, wynikiem podchwycenia idei, jaka zrodziła się w głowie Witka Lemańskiego, a została przekuta przez miejscowy samorząd i lokalnych pasjonatów w coś wyjątkowego. To nie jest event zrobiony „na zlecenie”, to wielka zbiorowa inicjatywa, w której każdy z organizatorów ma swój wkład w powodzenie przedsięwzięcia. To widowisko istniejące także dzięki dziesiątkom tysięcy widzów, którzy wytrwale, co roku odwiedzają pole bitwy właśnie tego dnia, kiedy my rekonstruktorzy stajemy do „walki”.

Nie sposób wymienić wszystkich dobrych ludzi, których cierpliwość, pomysłowość i zaangażowanie stanowiło i stanowi siłę napędową „Bitwy pod Mławą”. Nie chciałbym urazić nikogo, kto miał lub ma swój wkład w sukces tego przedsięwzięcia, po prostu takich osób jest bardzo wiele. Nie chcę też wartościować roli poszczególnych współtwórców, którzy mieli swój udział w powstawanie zjawiska, jakim jest Mława, bo nie ma to głębszego sensu. Uważam, że każdemu, kto przyczynił się w ten czy inny sposób, należy się uznanie za wkład wniesiony w tworzenie swoistej marki tego niezwykłego widowiska.


Ten pierwszy raz...

Przez minione lata uczestniczyłem w procesie powstawania tego wydarzenia. Tworzyłem scenariusze, reżyserowałem i komentowałem tę niezwykłą inscenizację. Dziś przyjeżdżam do Mławy jako do miejsca, które dobrze znam, a ludzie, z którymi przychodzi mi tworzyć to widowisko, znają mnie. Jednak pamiętam ten pierwszy raz ...

 Nasza rekonstruktorska „paczka” robiła różne inscenizacje wcześniej, jednak Mława była pod wieloma względami wyzwaniem szczególnym. Prawdziwy schron bojowy, prawdziwe pole bitwy, prawdziwy samolot, no i przede wszystkim  prawdziwe dystanse… mniej umowności, więcej realizmu. Do tego wszystkiego założeniem był, poza elementami militarnymi, znaczny udział miejscowych uczestników w charakterze „ludności cywilnej”. Pierwsze uzgodnienia, rekonesanse, przymiarki to było wzajemne „rozpoznanie bojem”.

Od razu było widać, że podejście miejscowych organizatorów jest bardzo poważne. Nie było miejsca na „jakoś to będzie”. Różnie w polskiej rekonstrukcji bywało,  jednak w Mławie i Uniszkach Zawadzkich przygotowanie pola, jak infrastruktury i miejsc dla widowni to była prawdziwa operacja logistyczna. W Mławie? Tak, w mieście też, bo od początku „bitwa” łączyła się z widowiskiem „nalot”, co stanowiło konieczność przeprowadzenia dodatkowych przygotowań rekonstrukcyjnych. I oto nadszedł ten dzień, eleganckie oficerki do munduru przedwojennego policjanta ledwo weszły na moje solidne łydki, zapiąłem haftkę po szyją i ruszyłem „w bój”. Rekonstruktorzy militarni i ludność cywilna stanęli w gotowości. Zakończyła się oficjalna uroczystość ceremonialna, zabrzmiała muzyka, wypowiedziałem pierwsze słowa komentarza… przenieśliśmy się w czasie, zarówno uczestnicy jak i publiczność. Przez kilka długich chwil na mławskim rynku znów był rok 1939. W równej mierze osoby w mundurach historycznych i kostiumach cywilnych oraz widzowie doświadczyli niezwykłego… poczucia nieuchronności losu i grozy wojny.

Potem nadszedł dzień drugi, dzień „Bitwy pod Mławą”. Zawsze gdy jedzie się zrobić inscenizacje, człowieka gryzą wątpliwości. Czy przyjdą? Czy ich to zainteresuje? Potem trzeba sobie postawić pytanie: Czy wszystko jest dobrze i bezpiecznie przygotowane? Zaś kolejnym etapem jest czekanie, aż życie nam odpowie na wcześniej postawione pytania. Co innego ograniczona przestrzeń rynku, a co innego wielkie pole, nad którym ma jeszcze latać samolot. Na szczęście moje oficerki już się dopasowały, na wszelki wypadek nie zdjąłem ich na noc, żeby nie mieć rano trudności z założeniem. Odpadł jeden problem. Dyplomatycznie nie wspomnę, ile problemowych kwestii trzeba było rozwiązać do czasu rozpoczęcia „bitwy”. Pamiętam jedno podstawowe utrudnienie, pole było wielkie i wszędzie było daleko. Jednak nadeszła godzina „walki”, zabrzmiała muzyka, wypowiedziałem słowa komentarza… znów zaczęła się dziać historia. Wszyscy uczestnicy wykazali tak wielkie zaangażowanie, nikt wcześniej nie widział w Polsce tak emocjonalnego pokazania tragedii ludności cywilnej i takiego nalotu.

 „Mława” się obroniła… nie tylko jako widowisko, ale także wydarzenie żywej historii. Pewien sposób pokazania historii, jaki miał miejsce w trakcie widowisk w Mławie i Uniszkach Zawadzkich, zaczęto naśladować na innych inscenizacjach, zapraszano mławskich rekonstruktorów ludności cywilnej do udziału w widowiskach na terenie całego kraju. Ten poziom zaangażowania, a wręcz entuzjazmu, tchnął pewną nową energię w rekonstrukcję historyczną. Tutaj, w Mławie, zadziały się rzeczy praktycznie niemożliwe do pokazania w innym miejscu lub w innych okolicznościach. To tu, gdy na Rynek, w szyku defiladowym, wkroczył niemiecki Wehrmacht, kobieta-widz dała lekcję patriotyzmu, rzuciła się ratować zdeptana polską flagę, zanim zdążyli to zrobić rekonstruktorzy, mający odegrać tę scenę. To tu, na polu w Uniszkach Zawadzkich polski schron bojowy co roku broni się przed przeważającymi siłami wroga, dając świadectwo chlubnej historii polskiego oręża.

Staramy się zaskoczyć widzów

Stało się, widowisko wpisało sie w kalendarz polskiej rekonstrukcji historycznej. Kolejne lata to właśnie swoista ewolucja mławskiej inscenizacji. Zwiększyła się liczba uczestników, pole bitwy też stało się znacznie większe, jednak zawsze celem widowiska było pokazanie historii tak jak ją zapamiętali ludzie, w oparciu o relacje i wspomnienia. Dlatego rozmowy z weteranami bitwy i opowieści przyniesione z domów uczestników rekonstrukcji stanowią ważny element przygotowań. Tak samo istotne są, w towarzyszącym rozgrywającej się akcji komentarzu, fragmenty przekazów odnoszących się do konkretnych chwil walki.

Ponieważ siłą rzeczy „pole bitwy” znajduje sie zawsze w tym samym miejscu, co roku staramy się nieco zaskoczyć widzów, uwypuklając różne epizody walk, pokazując co raz to inny sprzęt historyczny, czy dodając do widowiska element pokazu wyszkolenia wojskowego. Ważne też są elementy służące przybliżeniu mało znanych aspektów bitwy, jak obecność żołnierzy - Białorusinów w Wojsku Polskim. Ogromną rolę odgrywa w tym jednodniówka „Kurier z Pola Bitwy”, prezentując wiele informacji historycznych oraz pokazując proces przygotowania przedsięwzięcia i zwracając uwagę na różne ciekawostki, a także dostarczając informacje organizacyjne, ważne dla widzów.

Warstwa inscenizacyjna także ewoluuje i jest wzbogacana oraz zyskuje nowe elementy. Zmieniająca się, efektowna oprawa pirotechniczna, z którą zsynchronizowany został pokaz akrobacyjny zespołu samolotów, to jedna z wizytówek tego widowiska. Bo „Mława” cały czas pozwala odnaleźć widzom coś nowego, nawet tym, którzy są na niej kolejny raz

Zobaczyć, usłyszeć i poczuć historię

Na polu w Uniszkach Zawadzkich, dzięki wysiłkowi rekonstrukcyjnych pionierów, autentyczny schron bojowy został otoczony liniami transzei i zasiek. Ciekawe ukształtowanie miejsca rekonstrukcji pozwala na realistyczne pokazanie walki. Niemieckie oddziały wychodzą na rubież z odległego lasu, pokonują rozległe pole i trafiają na zamaskowane polskie pozycje. Miejsce pozwala na wykorzystanie wozów bojowych, w sposób umożliwiający zaprezentowanie ich dynamiki i manewrowości. Efekty pirotechniczne zapewniają wyjątkowe odczucia, dosłownie uderza żar płonących wiejskich zabudowań oraz czuć potęgę podmuchów artyleryjskiego ostrzału czy lotniczego bombardowania. Jednak przede wszystkim w tym miejscu rekonstruktorzy mają okazję przeżyć trudy zażartego starcia odgrywanego na prawdziwym polu bitwy, zaś widzowie dzięki realizmowi tego miejsca mogą w pełni poczuć smak żywej historii. Zobaczyć, jak walczył i zwyciężał polski żołnierz w 1939 roku. Co roku świadkami inscenizacji historycznego starcia stają się dziesiątki tysięcy ludzi i to jest najlepszy dowód, że „Mława” skutecznie się broni i zdobywa zainteresowanie publiczności.

 Dzisiaj pole bitwy nie wydaje mi się już tak duże jak za pierwszym razem. Nie wiem ile razy, przez te minione lata, przemierzyłem je pieszo lub na quadzie. Gdy w końcu sierpnia stawiamy się na polu, wiemy, że każdy ma do zrobienia swój „kawałek” widowiska, ale jedynie poprzez współpracę osiągniemy cel, bo jest to możliwe tylko przy zgranym działaniu zespołowym. To pole jest zbyt duże, by stać się sceną dla jednego aktora ...

 Mławskie widowisko stało się niewątpliwie największym przedsięwzięciem rekonstrukcyjnym poświeconym upamiętnieniu historii Kampanii Wrześniowej. Przez minione lata zasługą organizatorów i uczestników jest stworzenie inscenizacji pozwalających pokazać zarówno obraz walki, jak też dramat ludności cywilnej, dotkniętej przez wojenną pożogę. Bo tylko w trakcie rekonstrukcji historię można zobaczyć, usłyszeć i poczuć… dosłownie. Zresztą o czym tu więcej pisać? Jeden obraz potrafi zastąpić tysiąc słów. Pozwól sobie zapewnić niesamowite wrażenia jak żar pożarów, podmuchy wybuchów czy drżenie ziemi pod gąsienicami czołgów. To trzeba zobaczyć, tutaj trzeba przyjechać, by dotknąć przeszłości.

 Jednak w Mławie jest też coś więcej, co wyróżnia to wydarzenie. „Pole bitwy” ma przyjazne zaplecze, oglądamy widowisko po zaparkowaniu samochodu na przygotowanym parkingu, z profesjonalnie przyszykowanych trybun lub zza fachowo postawionych ogrodzeń, przy dobrym nagłośnieniu. „Bitwa” nie jest dodatkiem do oficjalnych uroczystości, jest ich integralną i dominującą częścią. Co ważne, całemu przedsięwzięciu towarzyszy „dobra energia”. Tutaj organizatorzy „nie muszą” tylko „chcą” dać wszystkim prawdziwy kawałek lokalnych dziejów i starają się to zrobić jak najlepiej. Po prostu inaczej nie wypada, gdy robi się inscenizację na autentycznym polu bitwy, w miejscu gdzie walczyli prawdziwi bohaterowie.

 

 

Data wpisu: 10-08-2017r. powrót   
 
   10 Rekonstrukcji – NASZE WSPOMNIENIA

W tym roku organizujemy jubileuszową – 10. Rekonstrukcję bitwy pod Mławą. Z tej okazji poprosiliśmy różne osoby związane z jej organizacją o refleksje na temat mławskiego przedsięwzięcia. Przeprowadziliśmy cztery wywiady – z Burmistrzem Miasta Mława – Sławomirem Kowalewskim – inicjatorem i organizatorem rekonstrukcji, z insp. Witoldem Lemańskim – Komendantem Powiatowym Policji w Żurominie, jej pomysłodawcą, Pawłem Rożdżestwińskim – koordynatorem działań rekonstrukcyjnych oraz płk. Januszem Wiatrem – dowódcą 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, której święto w tym roku organizujemy w Mławie.

Systematycznie będziemy zamieszczać materiały opatrzone wspólnym logo „10 Rekonstrukcja – NASZE WSPOMNIENIA”. Zachęcamy do lektury.

Magdalena Grzywacz/RP UMM

Data wpisu: 10-08-2017r. powrót   
 
   Ułatwienia w transporcie na pole bitwy dla kombatantów i osób z niepełnosprawnością

Dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz kombatantów przewidziane są ułatwienia w dotarciu na widownię na pole bitwy oraz  przewidziana jest specjalna linia autobusowa, która dowiezie chętnych do Uniszek Zawadzkich. Osobom z niepełnosprawnością oraz kombatantom przydzielone zostanie specjalne miejsce na widowni. Wystarczy wysłać zgłoszenie.

Osoby niepełnosprawne ruchowo oraz kombatanci, którzy posiadają swój środek lokomocji prosimy o kontakt. Otrzymają „kartę wjazdową" na samochód na pole bitwy, który będzie mógł wjechać pod samą widownię oraz otrzymają wejściówkę do zamkniętej strefy.

Zgłoszenia prosimy kierować do Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Mława, tel. 236546433 e-mail: agnieszka.debska@mlawa.pl na specjalnym formularzu zgłoszeniowym dostępnym w załączeniu oraz w Urzędzie Miasta Mława.

Data wpisu: 09-08-2017r. powrót   
 
   Czy masz już akredytację na bitwę?
Jeśli jesteś dziennikarzem, fotoreporterem lub operatorem kamery i reprezentujesz jakiś tytuł prasowy albo grupę rekonstrukcyjną, zachęcamy Cię do przyjazdu na X Rekonstrukcję bitwy pod Mławą.

Od 2008 roku samorząd Mławy organizuje jedno z największych widowisk historycznych w Europie, jedyne, które odbywa się w oparciu o oryginalne fortyfikacje. Twórcy widowiska dołożyli starań, aby zachować rzeczywiste odległości i realne sceny bitwy, która rozgrywała się w pierwszych dniach września 1939 roku.

Rekonstrukcyjny horyzont uchodzi za jeden z najciekawszych w kraju. Jest niezmącony współczesnością. W 2013 roku Urząd Miasta Mława wydał rekordową liczbę 146 akredytacji reporterskich.

W tym roku powracamy do dwudniowej formuły obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. 25 sierpnia od godziny 17:00 zaplanowano oficjalne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w centrum Mławy.  Rozpocznie je uroczysty apel z okazji święta 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, spadkobierczyni 20 Dywizji Piechoty walczącej w 1939 roku pod Mławą. Następnie zaprosimy widzów na teatr żywy na ulicy z cyklu „Nalot bombowy na Mławę”. W tym roku powrócimy do formuły realistycznego widowiska, przedstawiającego dramat mieszkańców przygranicznego, wielokulturowego miasteczka w 1939 roku.

Dzień później, 26 sierpnia, na polu bitwy pod Mławą w Uniszkach Zawadzkich (około 3 km od Mławy na północ przy DK nr 7) zobaczymy ponad 300 rekonstruktorów, którzy wcielą się w żołnierzy polskich, niemieckich oraz ludność cywilną. Widzowie zobaczą w akcji samoloty, czeskie Zliny, wyglądem i techniką przypominające Messerschmitty BF 109, czołgi i wozy pancerne z epoki. MILITARY ART. Sp. z o.o. – odpowiedzialna w tym roku za techniczną organizację rekonstrukcji - zadbała o to, by na polu bitwy pod Mławą można było zobaczyć najbardziej interesujące momenty 4 dni walk, które przed 78 laty toczyły się dokładnie w tym samym miejscu. Piknik militarny rozpocznie się o 10:00, od 15:00 – widowisko historyczne X Rekonstrukcja bitwy pod Mławą, następnie dynamiczny pokaz współczesnych pojazdów pancernych oraz koncert zespołu Forteca.

Wniosek o akredytację oraz regulamin ich przyznawania dostępne są w załączonych plikach. Wypełnione formularze proszę przesyłać na adres krzysztof.napierski@mlawa.pl

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM
Data wpisu: 04-08-2017r. powrót   
 
   Mławska tablica w Sali Tradycji bartoszyckiej brygady
W tym roku podczas obchodów 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy pod Mławą będziemy obchodzili święto bartoszyckiej brygady. Z tej okazji w piątek, 25 sierpnia odbędzie się uroczysty Apel w którym wezmą udział dowódca brygady płk dypl. Janusz Wiatr, byli dowódcy, żołnierze służący w Bartoszycach, w Morągu, pracownicy cywilni brygady oraz wielu zaproszonych gości. Święto brygady Decyzją Ministra Obrony Narodowej przypada 3 września. W tym roku zostało połączone z mławskimi obchodami.

20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana kultywuje tradycje 20 Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą. W jednostce w Bartoszycach znajduje się Sala Tradycji.

W ostaniem czasie sala przeszła sporą transformację. Zmiana związana była z przeprowadzonym w ubiegłym roku remontem tej części budynku. Skupiono się na dostosowaniu funkcji pomieszczeń kondygnacji do szerokiego zaprezentowania historii i tradycji jednostki, ale też miast i regionów, z którymi jednostka jest nierozerwalnie złączona. Mława wraz z jej wojenną historią stanowi matecznik wojskowej tradycji i obecnie ważny, wspierający żołnierzy Brygady partner społeczny. W Sali Tradycji z dumą prezentowani są postacie poprzedników, z sylwetką płk. Lawicza-Liszki dowódcy 20 Dywizji Piechoty, jej żołnierzy oraz przeszłość i teraźniejszość miasta i jej mieszkańców.

Do Sali Tradycji przygotowane zostały promocyjne tablice Mławy, Bartoszyc i Morąga - współpracujących ze sobą miast, których wspólnym elementem, łącznikiem jest 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana oraz jej historia i teraźniejsza współpraca. Na tablicach znalazły się aktualne informacje, ciekawostki o historii miast oraz ważnych wywodzących się postaciach. Jest fragment "Legendy o Mławie". Znalazła się również informacja na temat Bitwy pod Mławą oraz mapa rozmieszczonych wojsk z września 1939 roku. Jest także tablica poświęcona dowódcy - płk Wilhelma Lawicz Liszki, zaaranżowane pozycje strzeleckie, historyczne zdjęcia i informacje.

Planem tej prezentacji stała się nie tylko sama sala, w której prezentowane są główne treści opisane w wojskowej instrukcji, ale każda część obiektu, która stanowić ma wprowadzenie i rozszerzenie istotnych i stale poszerzanych treści. W planach dalszego działania Brygady znalazło się również zorganizowanie muzeum regionów, w którym prócz historii wojskowości znajdą swoje miejsce historie ludzi i miejsc, z których wyrosły dzisiejsze Bartoszyce, Mława i Morąg. Twórcami obecnych przeobrażeń są, wspierani przez przedstawicieli urzędów miast, żołnierze i pracownicy Sekcji Wychowawczej 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej mjr rez. Dariusz Osowski, chor. Mikołaj Błogosławski, sierż. Krzysztof Matczak, st. szer. Paweł Spała, p. Danuta Glińska, p. Tomasz Kowalski.

Przedstawiciele jednostki zapraszają mieszkańców Mławy oraz gości do odwiedzenia obiektów. Warto zwiedzić nasze partnerskie miasto i w jednostce wojskowej zobaczyć mławskie elementy.

Data wpisu: 04-08-2017r. powrót   
 
   Za miesiąc Święto 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz X Rekonstrukcja Bitwy Pod Mławą
X Rekonstrukcja Bitwy pod Mława oraz Święto Bartoszyckiej Brygady zbliżają wielkimi krokami. Trwają przygotowania, ustalanie szczegółów dotyczących przygotowania pola bitwy, techniki, promocji. Przekazujemy Państwu program, który został już ostatecznie zatwierdzony przez Samorząd Miasta Mława, 20 Bartoszycką Brygadę Zmechanizowaną oraz jednostki współpracujące.

OBCHODY 78. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ I BITWY POD MŁAWĄ

ŚWIĘTO 20 BARTOSZYCKIEJ BRYGADY ZMECHANIZOWANEJ

25 sierpnia 2017 r. (piątek)

Centrum Miasta

godz. 17.00 – UROCZYSTY APEL Z OKAZJI OBCHODÓW 78. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ I BITWY POD MŁAWĄ ORAZ ŚWIĘTA 20 BARTOSZYCKIEJ BRYGADY ZMECHANIZOWANEJ

 • Przyjęcie meldunku
 • Wręczenie wyróżnień żołnierzom i pracownikom wojska oraz przedstawicielom Miasta Mława z okazji upamiętnienia rocznicy Bitwy o Mławę
 • Przemówienia okolicznościowe
 • Apel Pamięci
 • Salwa Honorowa
 • Pokaz musztry paradnej
 • Defilada pododdziałów kompanii honorowej oraz pododdziałów 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej

- Inscenizacja nalotu bombowego na Mławę - teatr żywy na ulicy – widowisko plenerowe

- przejście z zapalonymi zniczami do parku miejskiego

- koncert piosenek patriotycznych na Estradzie w Parku Miejskim w wykonaniu Pawła Stawińskiego

 

26 sierpnia 2017 r. (sobota)

Pole bitwy w Uniszkach Zawadzkich

od godz. 10.00 – Piknik militarny. Pokaz statyczny sprzętu wojskowego

od godz. 12.00 – występy na scenie, zespoły z Klubu Wojskowego z Bartoszyc oraz z Miejskiego Domu Kultury w Mławie

godz. 15.00 - WIDOWISKO HISTORYCZNE X REKONSTRUKCJA BITWY POD MŁAWĄ
z udziałem grup rekonstrukcji historycznych wojskowych oraz ludności cywilnej

KONCERT ZESPOŁU FORTECA


27 sierpnia 2017 r. (niedziela)

Estrada w Parku Miejskim

godz. 17.00 – występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego


1 września 2017 r. (piątek)

Pomnik Piechura

godz. 18.00

- Polowa Msza św.

- Złożenie kwiatów pod Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich

- zapalenie 864 zniczy pod Pomnikiem Piechura, upamiętniających ofiary Bitwy pod Mławą

Data wpisu: 31-07-2017r. powrót   
 
   Dlaczego warto przybyć na tegoroczną rekonstrukcję? Święto Brygady i inne atrakcje

Tegoroczne uroczystości już przygotowywane przez setki osób będą podobne do wcześniejszych, ale nie zabraknie nowych elementów, które urozmaicą widowisko. Oficjalne uroczystości 78. rocznicy II wybuchu wojny światowej oraz Bitwy pod Mławą odbędą się w piątek, 25 sierpnia z udziałem kompanii honorowej oraz żołnierzy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Bartoszycka Brygada będzie obchodziła w Mławie swoje coroczne święto!

Minister Obrony Narodowej z dniem 15 lipca 1995 roku polecił 20 Brygadzie Zmechanizowanej przyjąć dziedzictwo i z honorem kontynuować tradycje:

 • 2 Dywizji Litewsko- Białoruskiej 1918-1920,
 • 20 Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą,
 • przyjąć nazwę „BARTOSZYCKA" oraz imię Hetmana Wincentego Gosiewskiego
 • doroczne święto obchodzić w dniu 3 września.

Wspólną decyzją dowódcy jednostki płk dypl. Janusza WIATRA oraz burmistrza Sławomira Kowalewskiego święto brygady w 2017 roku odbędzie się w Mławie.

Z tej okazji w piątek 25 sierpnia na mławskim rynku od godz. 17.00 odbędzie uroczysty Apel.

Na rynku oprócz kompanii honorowej, pocztów sztandarowych zobaczymy kilka pododdziałów wojska, orkiestrę garnizonową z Siedlec, razem około 200 żołnierzy.

Od godz. 10.00 będzie trwał piknik militarny na który już zapraszamy koneserów i pasjonatów wojskowych. Co zobaczymy na pikniku? AHS Kraba z Węgorzewa, czołg 2A5 Leopard z jednostki z Wesołej, czołg PT-91 Twardy z Braniewa, Skorpion 3, z Bartoszyc przyjedzie BWP – 1, BRDM – 1 Szakal, sekcja strzelców wyborowych, drużyna zmechanizowana.

Niebywałą atrakcją będzie pokaz musztry paradnej - to szczególna odmiana musztry opracowywana na potrzeby pokazów publicznych.

Inscenizacja nalotu bombowego na Mławę odbędzie się w tradycyjnej formule. Reżyserem tegorocznego widowiska jest Mariusz Tarnożek. W domu kultury odbyły się już pierwsze warsztaty.

Drugiego dnia obchodów również nie zabraknie atrakcji. Piknik Militarny będzie trwał od godzin porannych. Przy strefie gastronomicznej ustawiona zostanie scena gdzie od południa będą odbywały się koncerty. Poza mławskimi występami zobaczymy grupę dzieci z Klubu Wojskowego z Bartoszyc, które zaprezentują nam program żołnierski, a dorośli coverowy program zespołu The Shadows.

A po rekonstrukcji na scenie zaprezentuje się zespół historyczno – patriotyczny FORTECA. To formacja z ciekawym pomysłem na muzykę. Rockowo - metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowało się w docelowy przekaz. A nie jest on banalny. Początkowo grupa czerpała teksty z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej, tj.: K.K. Baczyński, W. Broniewski, czy F. Konarskiego, od kilku lat tworzą własne teksty. Historia okresu okupacji jest jedynym motywem ich twórczości.

FORTECA o sobie: "Nie chcemy, aby patriotyzm był pojmowany jedynie jako martyrologia, czy gra polityczna. Jesteśmy patriotami i chcemy poprzez swoją twórczość pokazać, jakie wydarzenia i ich bohaterowie doprowadziły do miejsca, w którym się teraz znajdujemy. Mamy nadzieję, że nasze utwory przybliżą Wam te losy. Patrzymy wstecz, ale także w przyszłość. To od nas, młodych ludzi zależy przyszłość naszej Ojczyzny, dlatego:
Nie pozwólmy Zapomnieć
Nie pozwólmy Przekłamać
Nie pozwólmy Powtórzyć"

Serdecznie zapraszamy na tegoroczne obchody wybuchu II wojny światowej. W nowej formule rekonstrukcyjnej odbędą się już dziesiąty raz.

Data wpisu: 17-07-2017r. powrót   
 
© 2008 Copyright www.bitwa1939.mlawa.pl All Rights Reserved.