Do bitwy zostało 6 dni.
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana
Samorząd Województwa Mazowieckiego
Urząd Miasta Mława
NOVAGO
ENERGA
 Bitwa 2018 - Aktualności
   Ułatwienia dla kombatantów i osób z niepełnosprawnością
Dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz kombatantów przewidziane są ułatwienia w dotarciu na widownię na uroczystości  79. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą w Centrum Miasta oraz na koncert, które odbędą się 24 sierpnia 2018 r. od godz. 17.00.

Osobom z niepełnosprawnością oraz kombatantom przydzielone zostanie specjalne miejsce na widowni. Wystarczy wysłać zgłoszenie.

Zgłoszenie dotyczy zarówno uroczystości w centrum miasta - Apel z okazji obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą, inscenizacja nalotu bombowego na Mławę oraz Koncertu Pieśni Patriotycznej - kwintet dęty „Favori”  z  solistami z udziałem Roberta Szpręgla.

Zgłoszenia prosimy kierować do Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Mława, tel. 236546433 e-mail: agnieszka.debska@mlawa.pl na specjalnym formularzu dostępnym w załączeniu oraz w Urzędzie Miasta Mława.
Załączniki:
1)   Formularz zgłoszeniowy
2)   Formularz zgłoszeniowy
Data wpisu: 16-08-2018r. powrót   
 
   Plenerowa wystawa
W miejskim parku można oglądać wystawę plenerową przygotowaną przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej - "Obrońcy pozycji mławskiej we wrześniu 1939 roku".

Na sześciu banerach przedstawiono   krótki rys historyczny  bitwy pod Mławą, uzupełniony bogatą ikonografią.

Na poszczególnych banerach znajdują się zdjęcia dowódców i żołnierzy 78, 79 i 80 pułku piechoty 20 Dywizji Piechoty, dokumenty oraz zdjęcia prywatne, które odnaleziono przy poległych  w czasie ekshumacji przeprowadzonej w 1940 r.

Wykorzystane materiały pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

Wystawę można oglądać w głównej alei parkowej do końca września.
Data wpisu: 16-08-2018r. powrót   
 
   Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości
Od wielu lat Burmistrz Miasta Mława wspólnie z żołnierzami polskimi, partnerami organizuje obchody rocznicowe wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy pod Mławą. Obchody to przede wszystkim bliska współpraca z wojskiem i olbrzymi szacunek, jaki Mława żywi do żołnierzy polskiej armii, których od zawsze darzono szczególną czcią, ponieważ nad wszystko przedkładali i przedkładają dbałość o dobre imię Rzeczypospolitej. Oni wiedzą, że Ojczyzna w każdym czasie ma prawo oczekiwać od nich wielkich rzeczy i wielkich poświęceń. Wiedzieli o tym również bohaterowie Bitwy pod Mławą z 1939 roku…

W bieżącym roku decyzją Radnych Rady Miasta Mława zostanie nadane Honorowe Obywatelsko generałowi dr Leszkowi Surawskiemu, wieloletniemu przyjacielowi naszego miasta. Od pierwszej Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą, tj. od 2008 roku, wspierał i zabezpieczał organizację obchodów wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą, celem uczenia pamięci obrońców naszego miasta z września 1939 roku.

Z myślą o widzach przygotowany został specjalnie z okazji obchodów rocznicowych Koncert Piosenki Patriotycznej - wystąpi  kwintet dęty „Favori” z solistami z udziałem mławianina - ROBERTA SZPRĘGLA.

Symboliczny wymiar ma także zapalenie 1 września - 864 zniczy pod Pomnikiem Piechura w Uniszkach Zawadzkich upamiętniających ofiary Bitwy pod Mławą. Każdy znicz to oddane życie żołnierza na przedpolach Mławy.

Program obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej  i Bitwy pod Mławą oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości

21 sierpnia (wtorek)

godz. 13.00 – SESJA RADY MIASTA MŁAWA, nadanie gen. dr Leszkowi Surawskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Mława

24 sierpnia 2018r. (piątek)

Pole bitwy pod Mławą w Uniszkach Zawadzkich
godz. 10.00 - I Drużynowy Bieg Żołnierski na 3000 o Puchar Szefa Sztabu Generalnego WP oraz Burmistrza Miasta Mława z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości

Centrum Miasta
godz. 10.00 – Piknik Militarny. Pokaz statyczny sprzętu wojskowego
godz. 17.00 – UROCZYSTY APEL Z OKAZJI OBCHODÓW 79. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ I BITWY POD MŁAWĄ i 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

  •     Wręczenie gen. dr Leszkowi Surawskiemu Aktu nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Mława
  •     Wręczenie Medali ”Zasłużony dla Miasta Mława”
  •     Wręczenie nagród zwycięzcom I Drużynowego Biegu Żołnierskiego
  •     Przemówienia okolicznościowe
  •     Apel Pamięci
  •     Salwa Honorowa
  •     Defilada pododdziału Kompanii Honorowej oraz pododdziałów  20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej

- Inscenizacja nalotu bombowego na Mławę - teatr żywy na ulicy –  widowisko plenerowe „Mława 1939”
- zapalenie symbolicznych zniczy pamięci w parku miejskim

Hala Sportowa I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego
godz. 20.00 - KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ - kwintet dęty „Favori”  z  solistami z udziałem ROBERTA SZPRĘGLA

26 sierpnia 2018 r.  (niedziela)
Estrada w Parku Miejskim
godz. 18.00 – Kapela z Targówka

1 września 2018 r. (sobota)
Pomnik Piechura
godz. 18.00 - złożenie kwiatów pod Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich, zapalenie 864 zniczy pod Pomnikiem Piechura, upamiętniających ofiary Bitwy pod Mławą


Data wpisu: 16-08-2018r. powrót   
 
   I Drużynowy Bieg Żołnierski na 3000 m jedną z atrakcji obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy Pod Mławą.
Po raz pierwszy w Mławie podczas obchodów odbędzie się Drużynowy Bieg Żołnierski na 3000 m o Puchar Szefa Sztabu Generalnego WP oraz Burmistrza Miasta Mława z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości  i 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy Pod Mławą.

Bieg odbędzie się w sobotę, 25 sierpnia w okolicach pola bitwy pod Mławą. W zawodach wezmą udział żołnierze zawodowi i kandydaci do zawodowej służby wojskowej oraz uczniowie klas mundurowych. Przewidziana jest także kategoria open, ale warunkiem jest posiadanie przez wszystkich członków drużyny stroju moro oraz opinacze.

W ramach I Drużynowego Biegu Żołnierskiego prowadzona będzie klasyfikacja zespołowa (10 osób w zespole). Wszyscy zawodnicy zgłoszeni do zawodów poddani będą weryfikacji oraz sprawdzeniu umundurowania (mundur, obuwie wojskowe). 10 osobowe zespoły startują w wylosowanej na odprawie technicznej kolejności w odstępach 3 min. O wyniku drużyny decyduje czas uzyskany przez ostatniego zawodnika 10 osobowego zespołu.

Zgłoszenia do zawodów (wg wzoru jak w załączniku w regulaminie) należy składać w  terminie do 25 czerwca br. na fax.: 261 870 472

Komitet Honorowy I Biegu Żołnierskiego to:

  •         Szef Sztabu Generalnego WP  generał dr Leszek SURAWSKI
  •         Burmistrz Miasta Mława  Sławomir KOWALEWSKI
  •         Szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia - P3/P7 gen bryg. Maciej JABŁOŃSKI

W załączeniu komunikat organizacyjny.
Data wpisu: 16-08-2018r. powrót   
 
© 2008 Copyright www.bitwa1939.mlawa.pl All Rights Reserved.